Στήριξη σε πέντε υποψήφιους Περιφερειάρχες αποφάσισε σήμερα ο ΣΥΡΙΖΑ - Προοδευτική Συμμαχία, καθώς η Πολιτική Γραμματεια του κόμματος αργά το βράδυ «άναψε το πράσινο φως»:
- Στον πρώην Βουλευτή Ιωαννίνων Γιάννη Στέφο για την Περιφέρεια Ηπείρου
- Στον Απόστολο Γκλέτσο για την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας
- Στον πρώην Περιφερειάρχη Θόδωρο Γαλιατσάτο για την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.
Κλείσιμο
- Στη Γεωργία Ζεμπιλιάδου για την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, όπου συμπλέει με το ΠΑΣΟΚ.
- Στην Περιφέρεια Κρήτης, στον πρώην δήμαρχο και ευρωβουλευτή, Σπύρο Δανέλλη.
Εκτός απροόπτου, την Παρασκευή αναμένεται να ανακοινωθεί η στήριξη της αξιωματικής αντιπολίτευσης στον ανεξάρτητο υποψήφιο Γιώργο Ιωακειμίδη για την Περιφέρεια Αττικής.
Επιπλέον, σε νέα συνεδρίαση της αύριο στις 5 το απόγευμα, η Πολιτική Γραμματεια του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ αναμένεται να ανακοινώσει τις προθέσεις της για τις υπόλοιπες Περιφέρειες της χώρας.