Τον υποψήφιο περιφερειάρχη Αττικής Γιώργο Ιωακειμίδη υποδέχθηκε στη Βουλή ο προεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Στέφανος Κασσελάκης. Μετά τη συνάντηση τους, οι δυο άντρες μαζί με τον πρόεδρο της ΚΟ του κόμματος Σωκράτη Φάμελλο πήγαν στο εστιατόριο της Βουλής για να φάνε το μεσημεριανό τους.
Νωρίτερα ο νέος πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ έφτασε στη Βουλή με... γαλλικό αέρα αλλά και 45 λεπτά καθυστέρηση. Μάλιστα καλημέρισε τους δημοσιογράφους στα γαλλικά λέγοντάς του χαρακτηριστικά: «Bonjour. Comment ca va?». Στη συνέχεια είχε δίωρη συνάντηση με τον Σωκράτη Φάμελλο και μόλις αυτή ολοκληρώθηκε πέρασε από την αίθουσα των κοινοβουλευτικών συντακτών όπου οι δημοσιογράφοι τον ρώτησαν για το αντικείμενο συζήτησης.
Τότε ο κ. Κασσελάκης τους απάντησε και πάλι στα γαλλικά χρησιμοποιώντας τη λέξη «surprise» παρουσιάζοντάς τους τον Γιώργο Ιωακειμίδη. Σημειώνεται ότι ο νέος πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ συνάντησε τόσο τον βουλευτή Χανίων Παύλο Πολάκη όσο και τον βουλευτή Νότιου Τομέα Αθηνών Νίκο Παππά.