Προηγείται στις δημοτικές εκλογές στο Ναύπλιο ο εν ενεργεία δήμαρχος Δημήτρης Κωστούρος έναντι του Δημήτρη Ορφανού με την ενσωμάτωση να είναι στο 100%.
Συγκεκριμένα, ο κ. Κωστούρος συγκεντρώνει ποσοστό 33,51% με 6.576 ψήφους, ενώ ο εκλογικός του αντίπαλος έφτασε το 29,34% με 5.758 ψήφους,
Υπενθυμίζεται ότι ο δήμαρχος Ναυπλιέων άφηνε σκουπίδια και περιττώματα ζώων στην πόρτα αντιπάλου του, με το περιστατικό να έχει πάρει την δικαστική οδό.
Ο Δημήτρης Κωστούρος, μετά τη γνωστοποίηση του καταδικαστέου συμβάντος, είχε μιλήσει για μία λάθος εκδήλωση θυμού για τις «επιθέσεις λάσπης που δεχόταν».