Πολιτικά, αλλά και κοινωνικά ζητήματα έθιξε στο δεύτερο μέρος της η
έρευνα «Τάσεις» της
MRB, το δεύτερο μέρος της οποίας παρουσιάστηκε απόψε στον τηλεοπτικό σταθμό OPEN. Όπως προκύπτει, τουλάχιστον όσον αφορά στο πολιτικό σκηνικό στον τόπο μας, η κυβέρνηση της ΝΔ φαίνεται να... παίζει χωρίς αντίπαλο.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxndzfwm1xi9)
Και αυτό, καθώς, απαντώντας σε σχετικό ερώτημα, οι πολίτες λένε, σε ποσοστό 74%, ότι δεν υπάρχει αντιπολίτευση στην κυβέρνηση Μητσοτάκη, ενώ μόλις ένα ποσοστό 20,8% πιστεύει το αντίθετο. Εξ αυτών που εκτιμούν πως δεν υπάρχει αντιπολίτευση στην κυβέρνηση, το 70,7% εκφράζει την ανησυχία του για το γεγονός, ενώ το 28,7% λέει πως δεν ανησυχεί.
Υψηλή συσπείρωση παρουσιάζει η ΝΔ στο 89,4%, η οποία έχει διαρροές προς αδιευκρίνιστη ψήφο 4,7%, άλλο κόμμα 2,1%, Ελληνική Λύση 1,6%, ΠΑΣΟΚ 1,2% και ΣΥΡΙΖΑ 1%. Αντίθετα, η συσπείρωση του ΣΥΡΙΖΑ κινείται μόλις στο 67,4%. Το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης «χάνει» προς το ΠΑΣΟΚ το 12,4%, προς το ΚΚΕ το 7,3%, προς αδιευκρίνιστη ψήφο 4,4%, προς άλλο κόμμα 2%, προς την Πλεύση Ελευθερίας 1,9% και προς τη Νέα Αριστερά 1,7%.
Υπενθυμίζεται ότι, χθες, στο πρώτο μέρος των «Τάσεων», προέκυψε ότι
η ΝΔ προηγείται στην πρόθεση ψήφου με διαφορά άνω των 20 μονάδων από το δεύτερο κόμμα, που είναι το ΠΑΣΟΚ, με τον ΣΥΡΙΖΑ να «παγιώνεται» στην τρίτη θέση.
Ομόφυλα ζευγάρια - Γάμος και τεκνοθεσία
Όσον αφορά σε μια σειρά κοινωνικών ζητημάτων, η πλειοψηφία των ερωτηθέντων τάσσεται κατά του γάμου
ομόφυλων ζευγαριών σε ποσοστό 52,9%, ενώ υπέρ εμφανίζεται να είναι το 40,3%. Ωστόσο, το 49,8% δηλώνει ότι θα πήγαινε στον
γάμο ενός ομόφυλου ζευγαριού («θα πήγαινα άνετα χωρίς να έχω κάποιο θέμα» 31,5%, «θα πήγαινα αλλά θα ένιωθα άβολα» 18,3%), έναντι ποσοστού 44,2%, που δηλώνει ότι δεν θα πήγαινε («θα έβρισκα μια δικαιολογία να μην πάω 21,6%, θα αγνοούσα την πρόσκληση γιατί την βρίσκω προσβλητική» 22,6%).
Αντίστοιχα, υψηλά είναι και τα ποσοστά όσων δηλώνουν αντίθετοι στην
τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Συμφωνεί (σίγουρα ή μάλλον) το 24,2%, ενώ διαφωνεί (σίγουρα ή μάλλον) το 68,7%.