Διαφορετικές ήταν οι ερμηνείες για το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών των... πρωτοκλασάτων στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ κατά τη συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής το Σαββατοκύριακο. Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης επέμεινε στην άποψη πως το 27% ήταν κατόρθωμα της ριζοσπαστικής αριστεράς. Από την πλευρά του ο Νίκος Βρούτσης εμφανίστηκε υπέρμαχος της άποψης ότι τα ανοίγματα προς το κέντρο ωφέλησαν το κόμμα.
Συγκεκριμένα ο κ. Λαφαζάνης εκτίμησε πως "μάλλον ακολουθούμε λάθος δρόμο", υπογραμμίζοντας ταυτόχρονα πως "δεν νίκησε στις εκλογές η κεντροαριστερά, νίκησε η ριζοσπαστική Αριστερά". Είπε επίσης πως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πήγε από το 4% στο 27% επειδή υποκλίθηκε στην Κεντροαριστερά. "Αυτά τα χαρακτηριστικά μας φέραν ως εδώ, πρέπει να τα περιφρουρήσουμε", είπε.
"Μη μας ξεγελάει ότι στην Κεντροαριστερά, δίπλα στο κέντρο βρίσκεται η Αριστερά, είναι η άλλη όψη μίας μεταλλαγμένης νεοφιλελεύθερης Σοσιαλδημοκρατίας", συμπλήρωσε ο κ. Λαφαζάνης.
Ο κ. Βούτσης από την άλλη πλευρά σημείωσε τα εξής "Δεν πρέπει να αποδειχθούμε κατώτεροι των περιστάσεων, επειδή δεν μπορούμε να διαχειριστούμε μία νίκη, συνηθισμένοι να διαχειριζόμαστε ήττες".
Μάλιστα αναφέρθηκε σε όσα ακούστηκαν στην Πολιτική Γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ περί "ρεταλιών". Είπε σχετικά: "Δεν πήγαμε με ανοίγματα το 2010; Δεν πήγαμε με ανοίγματα στο ευρωψηφοδέλτιο και όπου αλλού μπορέσαμε; Ρετάλια μαζέψαμε; Να τα διώξουμε; Να μείνουμε εμείς με τα βιογραφικά μας;", Επίσης διερωτήθηκε: "Θα είμαστε ευχαριστημένοι αν όπως θέλει το αντίπαλο σχέδιο, πάνε όλοι στον Σαμαρά απέναντι στην Αριστερά και με τρίτο κόμμα στη Βουλή την ΧΑ;",