Με ελπίδες η αναχώρηση της κυπριακής αποστολής για την Γενεύη
Πολίτες που περίμεναν στο δρόμο για το αεροδρόμιο, ευχήθηκαν στον Νίκο Αναστασιάδη καλή επιτυχία
Μανώλης Καλατζής
UPD:
Για τη Γενεύη αναχώρησε λίγο μετά τις 8 το πρωί ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας Νίκος Αναστασιάδης
, όπου από αύριο ξεκινούν οι κρίσιμες διαπραγματεύσεις για το Κυπριακό
Κλείσιμο
.
Δεκάδες πολίτες τον ανέμεναν στον δρόμο προς το αεροδρόμιο Λάρνακας για να του ευχηθούν καλή επιτυχία στις συνομιλίες. Ο κ. Αναστασιάδης κατέβηκε από το αυτοκίνητο και συνομίλησε με τους πολίτες. Ο κ. Αναστασιάδης ευχήθηκε «μακάρι και η άλλη πλευρά να πηγαίνει με την ίδια αποφασιστικότητα που έχουμε εμείς». Επίσης κάλεσε τους πάντες να κωφεύσουν στις σειρήνες.
Λίγο αργότερα, σε ανάρτησή του στο twitter, o Πρόεδρος Αναστασιάδης ανέβασε φωτογραφίες από το αεροπλάνο που θα μεταφέρει την αποστολή στην ελβετική πρωτεύουσα, με τη λεζάντα: «Με ελπίδα, αυτοπεποίθηση και ενωμένοι στη Γενεύη. Για την Κύπρο μας.»
Εν τω μεταξύ, από τα κατεχόμενα με ναυλωμένη πτήση, στις 10 αναχωρεί τελικά ο Τουρκοκύπριος ηγέτης Μουσταφά Ακιντζί για τη Γενεύη. Η πτήση του κ. Ακιντζί από την Κωνσταντινούπολη στις 13:00 έχει ακυρωθεί λόγω κακοκαιρίας και ο Τουρκοκύπριος ηγέτης μαζί με τη συνοδεία του θα αναχωρήσουν από τα κατεχόμενα με ναυλωμένη πτήση.