Τζανακόπουλος: Ο Μητσοτάκης να μη μιλάει για τους ανέργους, εγώ τουλάχιστον έχω μείνει 2 χρόνια στο Αιγάλεω!
«Τα πολύ δύσκολα είναι πίσω μας και πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στο κοινωνικό έργο και την ανάπτυξη», τόνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος
«Τα πολύ δύσκολα είναι πίσω μας και πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στο κοινωνικό έργο και την ανάπτυξη» δήλωσε ο υπουργός Επικρατείας και κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τζανακόπουλος. Σε συνέντευξή του στον ραδιοφωνικό σταθμό Flash 96 είπε ότι η κυβέρνηση εστιάζει την προσοχή της στη διαπραγμάτευση για το χρέος μέχρι τις 22 Μαΐου, ενώ για τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη εκτίμησε ότι οδηγείται σε "στρατηγικά λάθη".
«Ο κ. Μητσοτάκης είναι ο τελευταίος που μπορεί να μιλάει στο όνομα των ανέργων και των εργαζομένων στο Κερατσίνι και το Αιγάλεω. Δεν τις ξέρει αυτές τις περιοχές, δεν τις έχει δει ποτέ του» είπε ο κ. Τζανακόπουλος και πρόσθεσε: Εγώ τουλάχιστον έχω μείνει δύο χρόνια στο Αιγάλεω!
Για την ουσία της υπόθεσης Ιβάν Σαββίδη, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος υποστήριξε πως «δεν χαρίστηκε απολύτως κανένα πρόστιμο, δεν έχει διαγραφεί κανένα πρόστιμο, ούτε κλείσιμο ματιού έγινε».
Σε ερώτηση για τις προκλήσεις της Τουρκίας, ο Δημήτρης Τζανακόπουλος δήλωσε ότι «δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούμε οποιαδήποτε αμφισβήτηση κυριαρχικών δικαιωμάτων» και πρόσθεσε: «Από τη δική μας πλευρά θέλουμε να κρατάμε διαρκώς ανοιχτούς τους διαύλους της πολιτικής συζήτησης, αλλά και των διπλωματικών επαφών, έτσι ώστε να υπάρχει μια όσο πιο γρήγορη αλλά και ήπια διαχείριση των θεμάτων και εξεύρεση λύσεων».