Αγιά Σοφιά: «Τρέχουν» τα έργα στο κτίριο των μουσείων και στην υπογειοποίηση
Νέο φωτογραφικό υλικό δείχνει την τεράστια πρόοδο των έργων τόσο για το κτίριο που θα «ακουμπά» πάνω στην παλιά σκεπαστή, όσο και για την υπογειοποίηση στην Αγιά Σοφιά
Με... χίλια πηγαίνουν τα έργα στην Αγιά Σοφιά, που όπως έχουμε πει το τελευταίο διάστημα επικεντρώνονται σε δύο μέτωπα. Σε αυτό του κτιρίου πίσω από την παλιά σκεπαστή που θα «ακουμπά» στην Αγιά Σοφιά και θα φιλοξενεί μεταξύ άλλων και τα μουσεία της ΑΕΚ και του Προσφυγικού Ελληνισμού αλλά και σε αυτό της υπογειοποίησης γύρω από το γήπεδο. Έργα που «τρέχουν» παράλληλα.
Στις νέες φωτογραφίες φαίνεται η πρόοδος που έχει σημειωθεί και στα δύο αυτά κομμάτια. Στα έργα που αφορούν το κτίριο, το «σιδέρωμα» και τα καλουπώματα έχουν προχωρήσει και συνεχίζονται, καλύπτοντας όλη την επιφάνεια, ενώ θα ακολουθήσουν τα πρώτα μπετά, με το συγκεκριμένο έργο να μπαίνει στην πιο εντυπωσιακή του φάση σιγά σιγά και το κτίριο να ορθώνεται στην πορεία.
Όσον αφορά το κομμάτι της υπογειοποίησης στις Πατριάρχου Κωνσταντίνου και Φωκών, τα μηχανήματα συνεχίζουν τα έργα των αντιστηρίξεων. Ανοίγουν βαθιές τρύπες που στη συνέχεια σκυροδετούνται με την τοποθέτηση πλεγμάτων.
Όλα αυτά ενώ βρισκόμαστε και εν αναμονή της υπογραφής της σύμβασης που θα δώσει το οριστικό «πράσινο φως» για την έναρξη των εργασιών και στα εσωτερικά της Αγιάς Σοφιάς, οι οποίες και θα ολοκληρώσουν το νέο σπίτι της Ένωσης στηΝέα Φιλαδέλφεια.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.