Βινάγκρε: «Θέλαμε να συνεχίσουμε στο Champions League, αλλά το έχουμε αφήσει πίσω»
Για τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Champions League μετά την ήττα από την Μαρσέιγ, την υπόλοιπη χρονιά, αλλά και τα δικά του σχέδια μίλησε ο Ρούμπεν Βινάγκρε
Ο Πορτογάλος αμυντικός μίλησε στην κάμερα της NOVA ενόψει του αγώνα με τον Βόλο στο Καραϊσκάκης, ξεκινώντας πρώτα από την ήττα από την Μαρσέιγ όπου και ανέφερε: «Θέλαμε να διεκδικήσουμε τις πιθανότητες μας για το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά το έχουμε ήδη αφήσει πίσω».
Για τα σενάρια που τον ήθελαν να μην είναι ικανοποιημένος στον Ολυμπιακού φαίνεται πως δεν ευσταθούν καθώς ο ίδιος είπε μεταξύ άλλων:«Νιώθω πολύ καλά και δουλεύω πολύ. Είμαι ευτυχισμένος εδώ, στον πιο μεγάλο σύλλογο της Ελλάδας».
Για τα ματς με Πόρτο και Βόλο:«Αυτή τη στιγμή δεν σκεφτόμαστε την Πόρτο, αλλά το παιχνίδι με τον Βόλο. Αν παίξω έχει καλώς, αν όχι, θα βοηθήσω από τον πάγκο».
Για το ότι οι Σα, Σεμέδο και Ποντένσε βρήκαν τον δρόμο προς την εθνική Πορτογαλίας μέσω του Ολυμπιακού και αν θέλει να κάνει το ίδιο: «Θα ήθελα πάρα πολύ να βρεθώ στην εθνική Πορτογαλίας, αλλά αρχικά πρέπει να δώσω τα πάντα για τον Ολυμπιακό».
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.