Έστω και με δυσκολία ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Rotterdam Open.
Ο Έλληνας τενίστας που είναι στο Νο6 κόσμου απέκλεισε σε 1.54' με 7-6 (4), 7-5 τον Λευκορώσο Ιγκόρ Γκερασίμοφ (Νο76) και θα παίξει την Πέμπτη για μια θέση στα προημιτελικά με τον Πολωνό Χούμπερτ Χούρκατς.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9n5vhxkwt9l-sf)
Ο Λευκορώσος με καλό σερβίς και σπουδαίες άμυνες δυσκόλεψε τον Έλληνα αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε την κλάση του στα δύσκολα.
Ο Τσιτσιπάς είχε 31 winners, 29 αβίαστα και 3/5 μπρέικ πόιντ και ο Γκερασίμοφ είχε 20-20 και 2/8.
Ίδρωσε αλλά έμεινε όρθιος!
Στο 1ο σετ ο Γκερασίμοφ θα φτάσει σε 2 μπρέικ πόιντ στο 2ο game αλλά ο Τσιτσιπάς με το σερβίς του θα τα σβήσει και θα ισοφαρίσει σε 1-1. Με μεγάλη δυσκολία αλλά με το σερβίς του θα ισοφαρίσει σε 2-2 και με μπρέικ ο Έλληνας θα προηγηθεί με 3-2.
Από το 0-40 στο 6ο γκέιμ ο Γκερασίμοφ θα φτάσει σε μπρέικ και θα ισοφαρίσει σε 3-3. Με love service game θα ισοφαρίσει εκ νέου (4-4) και με νέο love service game φτάνουμε στο 5-5.
Με τον ίδιο τρόπο θα οδηγήσει το σετ στο τάι μπρέικ ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Εκεί θα προηγηθεί με μίνι μπρέικ με 3-1 και με νέο μίνι μπρέικ με 5-4 και μετά από 58' θα επικρατήσει με 7-6 (4).