Χάντμπολ, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 36-27: Στο ρελαντί η Ενωση, μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Handball Premier κόντρα στον ΠΑΟΚ και απέχει μία ακόμη μακριά από το ιστορικό τρεμπλ

handballaek
Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για το… πρωτάθλημα στην Handball Premier και φυσικά το τρεμπλ...

Κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ (36-27) και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών. Πλέον, με νίκη την Τρίτη (16:30, ΕΡΤ3) θα κατακτήσει το πρωτάθλημα και θα κάνει το τρεμπλ καθώς ήδη έχει κατακτήσει το κύπελλο και το EHF Cup.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cckl44iykm81-sf)

Η ομάδα του Δ. Δημητρούλια ήταν φανερά ανώτερη του ΠΑΟΚ, ο οποίος πάλεψε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά λάθη απειρίας στην επίθεση έδιναν εύκολα γκολ στην Ενωση, η οποία ξέφυγε με 7 γκολ στο ημίχρονο και έκανε απλά τα πράγματα για το υπόλοιπο του αγώνα.

Μπουνέτα και Τζηράς έκαναν την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο
Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Τσαναξίδη, αλλά η ΑΕΚ με τρία γρήγορα τέρματα έκανε το 3-1 (2 ο Μπουνέτα). Η Ενωση μπήκε προσπαθώντας να παίξει γρήγορα με κόντρα και πέρασε στο +3 με γκολ του Κεδέρη.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 5-4, αλλά ο Μπουνέτα που είχε… κέφια έφτασε την διαφορά ξανά στα τρία γκολ (7-4) στο 11’. Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά, ωστόσο παίζοντας με 2 παίκτες λιγότερους στο 15’ βρέθηκε να χάνει με 9-6 από δύο σερί γκολ του Τζηρά (πέναλτι και λόμπα). Στην κόντρα ο Δομπρής έκανε το 10-6.

Στο 20’ η Ενωση πήγε την διαφορά στο +5 με τον Τζηρά (14-9) παίζοντας με παραπάνω για δύο λεπτά. Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα λάθη του στην επίθεση, καθώς έπεσε ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κεδέρης και ο Τζηράς έφτασαν το σκορ στο 18-11 με γκολ σε κενή εστία, με την Ενωση να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +7 (19-12).

Αντίδραση χωρίς συνέχεια από τον ΠΑΟΚ
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ με μία αντεπίθεση μείωσε στα 5 γκολ (22-17) όμως μία δίλεπτη και συνεχόμενα λάθη, έφεραν ένα σερί της ΑΕΚ με μπροστάρη τον Τζηρά ο οπολιος πήγε την διαφορά στο +9 (27-18).

Ο Αραμπατζής έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (28-18 στο 44’) και ο Δημητρούλιας έδωσε ανάσες στους βασικούς, περνώντας στο ματς νεαρούς παίκτες για τα τελευταία 15 λεπτά. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 32-25, αλλά στο 54’ έχασε τετ α τετ και στην κόντρα ο Νούιτς έκανε το 33-25 για να κλειδώσει κάπου εκεί το 1-0 για την Ενωση που έφτασε ξανά την διαφορά στο +10 (36-26) και τελείωσε το ματς με το 36-27.

Πλέον την Τρίτη με νίκη στην Πυλαία θα κατακτήσει το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας της και πρώτο τρεμπλ, ενώ σε περίπτωση ήττας ο τίτλος θα κριθεί σε τρίτο ματς στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 36-27
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 9-6, 13-8, 15-11, 19-12 (ημχ.), 22-15, 26-18, 29-19, 31-22, 33-25, 36-27

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα, Τζηράς 8, Δομπρής 2, Στάθης, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 5, Νούιτς 2, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 3, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 5, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης 5, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς, Τζωρτζίνης 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-7 Πέναλτι: 2/2-1/1

Αποκαλύψεις της Parisien για την εθνική Γαλλίας: Γκρίνιες, κόντρες και ρατσιστικά επεισόδια

Φωτιά στην Κεφαλονιά: Στάχτη πάνω από 10.000 στρέμματα δάσους - Κάηκαν στάβλοι με ζώα

Τεράστιες ουρές στο Σύνταγμα για ένα δωρεάν rapid test από τον ΕΟΔΥ ενόψει των νέων μέτρων από αύριο