Παραολυμπιακοί Αγώνες: Στον τελικό του μπότσια ο Πολυχρονίδης, εξασφάλισε μετάλλιο
Θέση στο βάθρο εξασφάλισε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης που προκρίθηκε στον τελικό της κατηγορίας του στο άθλημα του μπότσια
Το έκτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες εξασφάλισε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο μπότσια!
Στα προημιτελικά ο Πολυχρονίδης επικράτησε εύκολα με 5-1 του Ρώσου Λεγκοστάεφ, ενώ στον ημιτελικό αντιμετώπισε τον Βρετανό ΜακΚόουαν. Το σκορ στο τέλος του αγώνα ήταν ισόπαλο 4-4, με τον Πολυχρονίδη να παίρνει την πρόκριση στο τάι μπρέικ, εξασφαλίζοντας ένα μετάλλιο. Στον τελικό που θα γίνει αύριο στις 09:05 ώρα Ελλάδος, θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο Ανταμ Πέσκα.
Τέταρτος ο Νικολαϊδης στην σφαιροβολία
Κοντά σε ένα μετάλλιο έφτασε και ο Στράτος Νικολαϊδης στον στίβο και τον τελικό της σφαιροβολίας F20. Ο Ελληνας παραολυμπιονίκης κατέκτησε την τέταρτη θέση με βολή στα 15,93μ., ενώ έκτος ήταν στον ίδιο τελικό ο Λεόντιος Στεφανίδης με βολή στα 15,75μ. που είναι και ατομικό ρεκόρ.
Καλές εμφανίσεις από Κωστάκη και Παπαγγελή
Στην κολύμβηση, ο Γιάννης Κωστάκης στα 50μ. πρόσθιο SB2 προκρίθηκε στον τελικό τερματίζοντας σε χρόνο 1:08.85, ενώ στον τελικό ήταν έκτος με 1:08.73.
Στην ποδηλασία δρόμου ο Νίκος Παπαγγελής έκανε άλλη μια καλή εμφάνιση καθώς τερμάτισε στην έβδομη θέση με χρόνο 37:55.05, πολύ κοντά στον Γάλλο Λοτέ που πήρε τελικά το χάλκινο. Στις γυναίκες η Κατερίνα Ελ Λατίφ τερμάτισε τελευταία σε χρόνο 58:13.66.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.