Για δεύτερη σερί χρονιά η
Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στα ημιτελικά του
Ostrava Open.
Η Ελληνίδα τενίστρια (Νο12) απέκλεισε με 7-5, 6-3 την Τσέχα (Νο61)
Τερέζα Μαρτίντσοβα και θα παίξει το Σάββατο στον ημιτελικό με την νικήτρια του αγώνα της Ίγκα Σβιάτεκ με την Έλενα Ριμπάκινα.
Αυτός είναι ο 6ος ημιτελικός της Μαρίας Σάκκαρη μέσα στο 2021 όπου και έχει 0/5 προκρίσεις σε τελικό. Παράλληλα είναι ο 2ος σερί ημιτελικός της αφού τα κατάφερε και στο US Open.
Η Μαρία Σάκκαρη έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι αλλά με δικά της λάθη έδωσε την ευκαιρία στην Τερέζα Μαρτίντσοβα να κυνηγήσει έως το τέλος το 1ο σετ.
Η 26χρονη Ελληνίδα είναι «ζωντανή» στο κυνήγι της εισόδου στο top-10 μέσα από το Ostrava Open και μαζεύει βαθμούς για την πρόκριση στο WTA Finals.
Είχε τις απαντήσεις
Η Μαρία Σάκκαρη θα έχει διπλό μπρέικ πόιντ με το καλημέρα και με την 2η ευκαιρία θα φτάσει σε μπρέικ (1-0). Θα υπερασπιστεί το μπρέικ με το σερβίς της για το 2-0 και θα φτάσει στο 3-1.
Με νέο love service game θα προηγηθεί με 4-2 αλλά η Σάκκαρη θα κρατήσει και εκείνη με ευκολία το σερβίς της για το 5-3. Η Μαρτίντσοβα θα έχει τριπλό μπρέικ πόιντ στο 10ο γκέιμ και με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 5-5.
Η Τσέχα θα σβήσει 2 μπρέικ πόιντ αλλά η Ελληνίδα με το 3ο μπρέικ πόιντ φτάνει σε μπρέικ και στο 6-5. Με το σερβίς της θα κλείσει σε 52' το σετ στο 7-5. Οι winners ήταν 6-6 και τα αβίαστα λάθη 17-14 κατά της Σάκκαρη.
Αφεντικό στο παιχνίδι