Serie A, Σπέτσια-Μίλαν 1-2: «Έπιασε» κορυφή με την... αύρα του Μαλντίνι - Δείτε τα γκολ
H Mίλαν αγχώθηκε κόντρα στη Σπέτσια, αλλά με την... αύρα του 18χρονου Μαλντίνι και τη σφραγίδα του Ντίαθ επικράτησε 2-1 εκτός και βρέθηκε στην κορυφή της Serie A
H Μίλαν τα βρήκε δύσκολα, πολύ δύσκολα κόντρα στηΣπέτσια, αλλά με τη σφραγίδα του Μπραχίμ Ντίαθ και τον ενθουσιασμό του Μαλντίνι επικράτησε 2-1 εκτός και βρέθηκε στην κορυφή (με ματς περισσότερο). Οι Ροσονέρι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Ερναντέζ στο 10′, χωρίς όμως να βρει στόχο. Κακό α' μέρος, ελάχιστες φάσεις και τη Μίλαν να έχει τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να απειλήσει. Μάλιστα, στο 37' η κεφαλιά του Ρέμπιτς πέρασε άουτ.
Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν διαφορετικό, με τον Μαλντίνινα σκοράρει στο 48'΄και να γράφει ιστορία. Τρεις γενιές έχουν βρει δίχτυα κι έχουν γράψει το όνομά τους με χρυσά γράμματα! Η Σπέτσια ρίσκαρε και απάντησε στο 80' με τον Βέρντε. Ο Πιόλι πέρασε στο 82' τον Μπραχίμ Ντίαθ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ισπανός διαμόρφωσε το 2-1.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town