Ο 40χρονος ρεφερι στο παρελθόν έχει σφυρίξει ξανά αγώνες ελληνικών ομάδων, όπως το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ πέρυσι στην Τούμπα, το ΠΑΟΚ -
Παναθηναϊκός, αλλά και τα ΠΑΟΚ - Άγιαξ και
Ολυμπιακός - Μπέρνλι. Υπενθυμίζεται ότι ο Βίντσιτς είχε συλληφθεί τον Μάιο του 2020, για συμμετοχή σε κύκλωμα ναρκωτικών και πορνείας, έπειτα από συντονισμένη επιχείρηση της αστυνομίας που παρακολουθούσε κάθε κίνηση της Τιγιάνα Μαξίμοβιτς, η οποία ήταν η διοργανώτρια του πάρτι.
Οσον αφορά το παιχνίδι στο Φάληρο ο Βίντσιτς θα έχει για βοηθούς θα έχει τους συμπατριώτες του Τόμας Κλάσνιτς, Άντρας Κόβασιτς με τέταρτο τον Σπυρίδων Ζαμπαλά Φωτιά από τον Σύνδεσμο Ηπείρου. Στο VAR θα είναι ο Βίτορ Φερέιρα με AVAR τον Πολυχρόνη Κωσταρά από την Αιτωλοακαρνανία.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής, η ΚΕΔ όρισε τον Παπαπέτρου με VAR τον Ευαγγέλου στο Βόλος - Αστέρας, τον Διαμαντόπουλο με VAR τον Βίτορ Φερέιρα, στο «Κλέανθης Βικελίδης» για το Άρης - Απόλλων Σμύρνης, τον Τζοβάρα με VAR τον Καραντώνη στο Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα, τον Τσακαλίδη με VAR τον Κουμπαράκη στο Παναιτωλικός - ΑΕΚ, τον Σιδηρόπουλο στο Ηράκλειο για το ΟΦΗ - ΠΑΟΚ, με VAR τον Κουτσιαύτη και τον Γκορτσίλα στο Ιωνικός - Λαμία, έχοντας στο VAR τον Τζήλο.
Αναλυτικά οι ορισμοί της 5ης αγωνιστικής:
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/10
16:00 Βόλος-Αστέρας Τρίπολης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Βασιλόπουλος (Εβρου), Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκάμαρης (Αθηνών)
VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Πάτρας (Μαεκδονίας)