Βαζαίος: Στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής κολύμβησης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
Το χρυσό μετάλλιο θα διεκδικήσει αύριο ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200 μέτρα μικτής ατομικής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας πισίνας
Πανηγυρικά προκρίθηκε στον τελικό των 200 μέτρων μικτής ατομικής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25αρα πισίνα, ο Ανδρέας Βαζαίος.
Ο πρωταθλητής της κολύμβησης δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να κερδίσει τους αντιπάλους του στην πρώτη προκριματική σειρά στο Καζάν, τερματίζοντας σε χρόνο 1:53.08.
Ετσι, αύριο στις 17:30 ώρα Ελλάδος θα διεκδικήσει το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στην συγκεκριμένη διοργάνωση και όγδοο δικό του σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (25αρας ή 50αρας). Είναι ο κάτοχος του τίτλου από το 2019 στη Γλασκώβη όπου είχε κάνει και το πανελλήνιο ρεκόρ με 1:50.84.
Στην ίδια σειρά έπεσε και ο έτερος Ελληνας στο αγώνισμα, ο Γιώργος Σπανουδάκης. Τερμάτισε στην 5η θέση και 9η συνολικά με χρόνο 1:56.07 και ολοκλήρωσε την παρουσία του με αξιοπρεπέστατη εμφάνιση καθώς σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ και πέρασε στην τρίτη θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα, στο αγώνισμα. Είναι πρώτος επιλαχών σε περίπτωση που αποσυρθεί κάποιος από τον αυριανό τελικό.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town