Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 76-87 παίζοντας καλό μπάσκετ μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Παρά την απουσία του Κέλι, ο Χάνλαν διέλυσε την «ερυθρόλευκη» άμυνα με 35 πόντους και έτσι οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί στο δεύτερο 20λεπτο
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι «μουδιασμένες». Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλή άμυνα κι εμπόδιζε τον αντίπαλό του να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, ωστόσο δεν το κεφαλαιοποιούσε αυτό αφού ήταν άστοχος στην επίθεση (5-7, 5'). Η διακοπή του τάιμ άλλαξε άλλαξε πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοβ και Φαλ να κυριαρχούν έδωσαν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (7-18, 8') την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου.
Με το σκορ στο 17-27 (13') οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη θέλοντας να προβληματίσουν τους Πειραιώτες, ωστόσο Ουόκαπ, ΜακΚίσικ και Μάρτιν μετέτρεψαν το σκορ σε 20-40 (17'). Ο Χάνλαν αποτελούσε τη μοναδική πηγή παραγωγής σκορ
του Άρη, ωστόσο ήταν μόνος και έτσι ο πλουραλισμός των «ερυθρόλευκων» έστειλε τις ομάδες στο ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 33-51.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chpxs0rffeih-sf)
Ο Άρης με κύριους εκφραστές τους Χάνλαν και Ουίλιαμς κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 14 πόντους (43-57, 25') αφού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν κάποιες κακές αποφάσεις στην επίθεσή τους και δεν βρήκαν σκορ. Γενικά η εικόνα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλύτερη από αυτή των αντιπάλων του στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στο σκορ (50-62, 30').
Το τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά να πέφτει στους 9 πόντους μετά από τρίποντο του Χάνλαν και το παιχνίδι πήρε μια διαφορετική μορφή μιας και ο Καναδός δεν είχε σταματημό (62-73, 35'). Ο Ολυμπιακός στην επίθεση είχε εγκλωβιστεί ανάμεσα στην άμυνα των γηπεδούχων και τα βιαστικά σουτ του με αποτέλεσμα να γίνει το 68-75 (37'). Η διαφορά δεν έπεσε πιο χαμηλά πάντως και έτσι οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν μία ακόμη νίκη στο ρεκόρ τους.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο πεντάλεπτο μέχρι να βρει ουσιαστικά ο Ολυμπιακός. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν, βρήκαν εύκολα καλάθια και μετέτρεψαν το 5-7 σε 7-18 σε διάστημα τριών λεπτών.
Ο Άρης μείωσε στο 37' στους 7 πόντους, αλλά επί της ουσίας δεν αμφισβητήθηκε ο τελικός νικητής του παιχνιδιού.
O MVP: Κανονικά είναι ο Χάνλαν, αλλά έχασε η ομάδα του. Ο Bεζένκοβ ολοκλήρωσε με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.