Μπέρνλι-Λέστερ 0-2: Οι αλλαγές... υπέγραψαν το «διπλό» των «Αλεπούδων» - Δείτε τα γκολ

Η Λέστερ πέτυχε την πρώτη νίκη της στο 2022 και κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τη ζώνη παραμονής

Οι δύο αλλαγές του Μπρένταν Ρότζερς (Μάντισον και Βάρντι) «υπέγραψαν» την επιστροφή της Λέστερ στις νίκες μετά από 2 μήνες και το 2-0 επί της Μπέρνλι σε εξ αναβολής ματς της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Μετά τις 28/12 και το 1-0 επί της Λίβερπουλ είχε να νικήσει στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Μπρένταν Ρότζερς (τρεις ήττες, δύο ισοπαλίες). Το αρνητικό αυτό σερί σταμάτησε απόψε (1/03) στο «Τερφ Μουρ», όπου οι «Αλεπούδες» έβαλαν «φρένο» στην Μπέρνλι, η οποία προερχόταν από 2 νίκες και μία ισοπαλία.

Βάρντι και Μάντισον μπήκαν με διαφορά ενός λεπτού στον αγωνιστικό χώρο (72΄ και 73΄), με τον δεύτερο να «γράφει» το 1-0 στο 83΄ και τον δεύτερο να «σφραγίζει» το «τρίποντο» στο 90ό λεπτό.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League:

Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (87΄ αυτ. Άντερσεν - 69΄ Γκάλαχερ)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-0 (70΄ Ντε Μπρόινε)

Νιούκαστλ-Γουότφορντ 1-1 (49΄ Σεν-Μαξιμέν – 87΄ Ζοάο Πέδρο)

Νόριτς-Έβερτον 2-1 (16΄ αυτ. Κιν, 18΄ Άιντα – 60΄ Ριτσάρλισον)

Γουλβς-Σαουθάμπτον 3-1 (37΄ πεν. Χιμένες, 59΄ Κόουντι, 90+1΄ Τραορέ – 84΄ Γουόρντ-Πράουζ)

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Γιουν. 2-2 (77΄ Ράμσεϊ, 81΄ Κουτίνιο - 6΄, 67΄ Μπρούνο Φερνάντες)

Λίβερπουλ-Μπρέντφορντ 3-0 (44΄ Φαμπίνιο, 69΄ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν, 77΄ Μιναμίνο)

Γουέστ Χαμ-Λιντς 2-3 (33΄ Μπόουεν, 52΄ Φορνάλς – 10΄, 37΄, 60΄ Χάρισον)

Μπέρνλι-Λέστερ 0-2 (83΄ Μάντισον, 90΄ Βάρντι)