Κλήρωσε στο Roland Garrosγια την ημιφιναλίστ του 2021 Μαρία Σάκκαρη - Στην ίδια πλευρά του ταμπλό με την Κρεϊτσίκοβα, αποφεύγει έως τον τελικό την Σβιόντεκ
Πραγματοποιήθηκε πριν από λίγη ώρα στο Παρίσι η κλήρωση του Roland Garros (22/5-6/6) για τις γυναίκες.
Η Μαρία Σάκκαρη που το 2021 έφτασε στον ημιτελικό είναι στο κάτω μέρος του ταμπλό μαζί με την Ζαμπέρ, Κονταβέιτ και την Κρεϊτσίκοβα (τελικός 2021) και θα παίξει μόνο στον τελικό με το Νο1 κόσμου την Ίγκα Σβιόντεκ.
Η Ελληνίδα θα κάνει πρεμιέρα κόντρα στη Γαλλίδα Κλάρα Μπουρέλ (Νο95) και στον 2ο γύρο θα παίξει με τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα Καρόλ Μονέ και την Κριστίνα Μούχοβα. Στον 3ο συναντήσει την Αμάντα Ανισίμοβα ή την Ναόμι Οσάκα και στους "16" με την Μπελίντα Μπένσιτς ή την Λέιλα Φερνάντεζ.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town