Ιστιοπλοΐα: Τρία μετάλλια για την Ελλάδα στο «420» στην Πορτογαλία
Ποιοι ιστιοπλόοι κατέκτησαν το χρυσό, ποιοι το αργυρό και ποιοι το χάλκινο μετάλλιο
Θρίαμβος της ελληνικής ομάδας στο ανοικτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων της κατηγορίας 420 που ολοκληρώθηκε στη Βιλαμούρα της Πορτογαλίας.
Οι ιστιοπλόοιμας κατέκτησαν τρία μετάλλια! Το χρυσό με τους Παναγιώτη Σωτηρίου – Συμεών Μιχαλόπουλο στην κατηγορία U17, το αργυρό με τις Δήμητρα Βαρθολομαίου – Μεταξία Γώγου στην κατηγορία U19 γυναικών και το χάλκινο με τις Ιακωβίνα Κερκέζου – Δανάη Γιαννούλη στα U17 νεανίδων.
Μετά, λοιπόν, τα Όπτιμιστ -όπου μέσα στην Τουρκία η Ελλάδα αναδείχθηκε τρίτη δύναμη στον κόσμο μεταξύ 61 χωρών- και στα 420 οι ιστιοπλόοι μας βρίσκονται σε πολύ υψηλό επίπεδο και το μέλλον τους ανήκει.
Οι εξαιρετικές επιδόσεις τους και τα συνεχόμενα μετάλλια στους μεγαλύτερους διεθνείς αγώνες που φέρνουν στην χώρα αποδεικνύουν στην πράξη την πολύ σοβαρή και οργανωμένη δουλειά που γίνεται πρώτα από τους ίδιους και, βέβαια, με την υποστήριξη των προπονητών τους, των ομίλων τους και της Ομοσπονδίας..
Κλείσιμο
Αναλυτικά στα U17 έγιναν 9 ιστιοδρομίες και οι Παναγιώτης Σωτηρίου – Συμεών Μιχαλόπουλος κατέκτησαν την πρώτη θέση με 41 βαθμούς ποινής μεταξύ 48 σκαφών. Οι θέσεις των αθλητών του Ι.Ο.Π. ήταν 16 (την αφαίρεσαν ως χειρότερη), 7, 15, 5, 4, 1, 5, 3 και 1 αντίστοιχα.
Στην κατηγορία U19 γυναικών οι Δήμητρα Βαρθολομαίου – Μεταξία Γώγου ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανάμεσα σε 33 σκάφη. Οι αθλήτριες του Ν.Ο.Π. Φαλήρου τερμάτισαν 16, 5, 23, 5, 4, 7, 10, 35 (την αφαίρεσαν ως χειρότερη) και 20 αντίστοιχα. Στη γενική των 107 σκαφών από 19 χώρες (μαζί με τα αγόρια) κατέλαβαν την 9η θέση με 90 βαθμούς.
Στην κατηγορία U17 νεανίδων οι Ιακωβίνα Κερκέζου – Δανάη Γιαννούλη του Ι.Ο.Π. κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο σε σύνολο 18 σκαφών. Οι θέσεις τους ήταν 1, 16, 10, 49 ( την αφαίρεσαν ως τη χειρότερη κούρσα), 20, 5, 1, 16 και 10 αντίστοιχα. Στη γενική βαθμολογία των 48 σκαφών από 12 χώρες (μαζί με τα αγόρια) τερμάτισαν έβδομες με 79 βαθμούς.
Στην ίδια κατηγορία στη γενική οι Αθανάσιος Λαχανής – Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλόπουλος του Ι.Ο.Π. τερμάτισαν ένατοι με 106 βαθμούς, οι Νικήτας Μελισσαράτος – Φίλιππος Κουλούρης του Ν.Ο.Τ. Καλλιθέας 14οι με 125 β. και οι Μαρία Ιωάννα Σαρικαβάζη - Λυδία Ράπτη του Ν.Ο. Π. Φαλήρου 16ες με 132 βαθμούς και 5ες στις νεάνιδες.
Στη γενική U19 οι Δημήτρης Μπήτρος – Κλειώ Σουλιώτη του Ι.Ο.Π. κατέλαβαν την δέκατη θέση με 91 βαθμούς και οι Δημήτρης Σουρλατζής - Νικόλαος Σουρλατζής επίσης του Ι.Ο.Π. ήταν 17οι με 127 βαθμούς.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.