Η Ελλάδα είναι η πρώτη παγκόσμια δύναμη στην κατηγορία Εφήβων-Νεανίδων κατακτώντας τρία χρυσά μετάλλια κι ένα χάλκινο κατά την σημερινή τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Βαρέζε της Ιταλίας.
Η χώρα μας άφησε πίσω στη γενική βαθμολογία την Ιταλία, τις ΗΠΑ, την Μεγάλη Βρετανία και τη Γερμανία και έγραψε ιστορία. Συνολικά συμμετείχαν 51 χώρες!
Η Σοφία Δαλίδου-Στυλιανη Νάτσιουλα κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο τελικό του διπλού σκιφ με χρόνο 6:57.40 που αποτελεί και νέο παγκόσμιο ρεκόρ αφήνοντας στη 2η θέση την ιταλική βάρκα (7:02.60) και 3η την γερμανική (7:03.15).
Κλείσιμο
Εξαιρετικές ήταν η Ιωάννα Ασβεστά και η Ελβιρα Αργυράκη που έφεραν το πρώτο χρυσό χρονικά πέφτοντας πρώτες στο τερματισμό του τελικού της δικώπου νεανίδων με χρόνο 7:16.95 αφήνοντας 2η την ιταλική βάρκα που ήταν συνεχώς μπροστά μέχρι τα 1500μ. με 7:17.45 και 3η τη γερμανική με χρόνο 7:26.40.
Χρυσή παγκόσμια και με μεγάλη διαφορά που έφτασε σχεδόν τα 6 δευτερόλεπτα στέφτηκε η Κατερινα Γκόγκου που θριάμβευσε στον τελικό του σκιφ Νεανίδων με χρόνο 7:35.64 αφήνοντας πίσω την Ιταλίδα Σπιριτο (7:41.09) και 3η την Ελβετίδα Κιουεν (7:41.91)
Ακόμη οι Παναγιωτης Αδάμ-Απόστολος Λυκομητρος -Νικος Χωλοπουλος-Δημητρης Παπάζογλου τερμάτισαν 3οι (χάλκινο)σε 5:53.18 πίσω από την Τσεχία που πήρε το χρυσό με 5:50.83 και την Ιταλία που πήρε το ασημένιο με 5:51.19.
Η Ελλάδα όμως σήμερα είχε και παρουσία σε τρεις μικρούς τελικούς και ένα τελικό Γ. Πιο συγκεκριμένα την 1η θέση στον μικρό τελικό της Δικώπου εφήβων πήραν οι Βασίλης Κωστούλας-Δημήτρης Κούτρας τερματίζοντας σε 6:42.41 και κατετάγησαν 7οι στη γενική του Παγκοσμίου.
Στη 2η θέση του μικρού τελικού τερμάτισε η τετράκωπος των Νεανίδων με τις Νικολέτα Δρογαλά-Δήμητρα Παπαϊωάνου-Σωτηρία Μιχαηλίδη- Ευθυμία Κουκλουμπέρη με χρόνο 6:52.02 και κατετάγησαν 8ες στη γενική.
Στον τελικό Β΄του τετραπλού νεανίδων η ελληνική βάρκα με τις Μαρία Ελένη Λεβεντέλη-Λεμονιά Μακρυγιάννη-Γαβριέλα Λιώλιου-Σωτηρία Άνγκου πήραν τη 4η θέση 6:40.73 και κατέλαβαν την 10η στη γενική του αγωνίσματός τους.
Την 2η θέση στον τελικό Γ΄ του διπλού των Εφήβων κατέλαβαν οι Λεωνίδας Κοπίδης-Παναγιώτης Μακρυγιάννης με χρόνο 6:32.36 και κατετάγησαν στην 14η θέση στη γενική του Παγκοσμίου Εφήβων.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.