To Eυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων 420 & 470 θα διεξαχθεί στη συμπρωτεύουσα τον Ιούλιο του 2024 με διοργανωτή το Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης.
Η απόφαση ελήφθη κατά τη διάρκεια της Γενικής Συνέλευσης της κλάσης 420 που έγινε στην Ουγγαρία και ήταν ομόφωνη, καθώς αναγνώρισαν όλοι τα πλεονεκτήματα που είχε η υποψηφιότητα του ΝΟΘ.
Για την ανάθεση της διοργάνωσης στη Θεσσαλονίκη κατατέθηκε από το Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης λεπτομερής φάκελος με εκτενή αναφορά στον Όμιλο, τις Εγκαταστάσεις και τη Μαρίνα, αλλά και στην προϊστορία με τις άκρως επιτυχημένες διοργανώσεις που έχει φιλοξενήσει ο ΝΟΘ.
Ο πρόεδρος του ΝΟΘ Άκης Τσαλίκης τόνισε: «Είναι στρατηγική απόφαση του Ομίλου να διοργανώνει κάθε χρόνο μία σπουδαία διεθνή ιστιοπλοϊκή διοργάνωση και αυτή τη ρότα θα κρατήσουμε με απώτερο στόχο να καταστήσουμε τη Θεσσαλονίκη διεθνές ιστιοπλοϊκό κέντρο για προπονήσεις αλλά και για αγώνες. Για το 2023 ο Ναυτικός Ομιλος Θεσσαλονίκης έχει ήδη αναλάβει τη διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Όπτιμιστ και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα J24 και θα συνεχίσουμε το 2024 Eυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων 420 & 470. Είμαι σίγουρος ότι και αυτή η διοργάνωση θα προβάλει στο μέγιστο δυνατό βαθμό και τη χώρα μας, αλλά και τη Θεσσαλονίκη».
Κλείσιμο
Να υπενθυμίσουμε ότι στη Θεσσαλονίκη και στις εγκαταστάσεις του Ομίλου έχουν γίνει στο παρελθόν, από το 2007 έως το 2022, κορυφαίοι ιστιοπλοϊκοί αγώνες και συγκεκριμένα: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser 2022, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Tornado 2021, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 49er, 49erFX, & Nacra 17 2021, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Tornado 2017, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 2017, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ORC 2016, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 470 2015, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 470 2009, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Tornado 2008, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 470 2007.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.