Champions League: Θρίαμβοι Άγιαξ και Σπόρτινγκ - Δείτε τα γκολ
Με εμφατικές νίκες των Ολλανδών και των Πορτογάλων άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα του Champions League- Στο Άμστερνταμ ο Άγιαξ διέλυσε με 4-0 τους Ρέιντζερς, ενώ στην Φρανκφούρτη η Σπόρτινγκ έκανε πάρτι επικρατώντας με 3-0 της Άιντραχτ
UPD:
Ο Αγιαξ έκανε φανταστική πρεμιέρα, διέλυσε με 4-0 τη Ρέιντζερς στο Αμστερνταμ και απέδειξε πως παραμένει ισχυρός στη μάχη της πρόκρισης. «Σαρωτική» στην αντεπίθεση, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας τιμώρησε με τρία γκολ στο β' μέρος την κάτοχο του Europa League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης (0-3) και ξεκίνησε ιδανικά το φετινό Champions League. Στον πάγκο ο Αλεξανδρόπουλος για τα Λιοντάρια
Άγιαξ-Ρέιντζερς 4-0
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmqebq35we4h)
Τι και αν είδε τους Αλέ, Αντονι, Μαρτίνες, Χράβενμπερχ και Μαζράουι να αποχωρούν από το Αμστερνταμ, ο Άγιαξ μόνο αποδυναμωμένος δεν παρουσιάστηκε στην πρεμιέρα του Champions League. Αντίθετα, διέλυσε με 4-0 τη Ρέιντζερς στην πρεμιέρα και απέδειξε πως θα είναι στα φαβοαρί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Κλείσιμο
Η σημερινή ήταν η τρίτη νίκη του «Αίαντα» απέναντι στους Σκωτσέζους σε φάση ομίλων του CL μετά τη σεζόν 1996/1997 και η 5η συνολικά στις μεταξύ τους μάχες στην Ευρώπη. Οι πρωταθλητές Ολλανδίας ήταν εξαιρετικοί, κυκλοφόρησαν ιδανικά τη μπάλα, έκλεισαν κάθε διάδρομο για την εστία τους και... καθάρισαν το ματς στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» από το πρώτο μέρος!
Ο Αίαντας προηγήθηκε με 3-0 σε διάστημα 16 λεπτών, σβήνοντας έτσι κάθε ελπίδα στους Σκωτσέζους για ανατροπή. Στο 17ο λεπτό ο Αλβαρες άνοιξε το σκορ, με τον Μπέρχαους στο 32' να πετυχαίνει το 2-0. Στο 33' ο Κούντους με τρομερό τελείωμα σημείωσε το 3-0. Ο Μπεργκβάιν στο 80' εκμεταλλεύθηκε ακόμα ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας και διαμόρφωσε το 4-0.
Άιντραχτ - Σπόρτινγκ 0-3
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmqebq3i0ckh)
Το «Deutsche Bank Park» φόρεσε τα… καλά του, για το πρώτο ματς της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην ιστορία της στο Champions League και συνολικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών μετά από 62 ολόκληρα χρόνια. Η αύρα της κούπας του Europa League, όμως, που παρουσιάστηκε πριν από το ματς, δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει την επέλαση των Λιονταριών της Λισαβόνας. Η Σπόρτινγκ του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου που ήταν στην αποστολή δίχως να χρησιμοποιηθεί, έφυγε με εμφατικό διπλό (0-3) χάρη στις (αντ)επιθέσεις κίνδυνο-θάνατο στο β’ μέρος και επιβεβαίωσε ότι οι ισορροπίες στον 4ο όμιλο θα είναι ρευστές από την αρχή, μέχρι το τέλος.
Ο ενθουσιασμός των Αετών ήταν διάχυτος στο (μοιρασμένο) πρώτο μέρος, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 3’ με τον Κολό Μουανί. Κατάφεραν, μάλιστα να κρατήσουν μακριά από τα καρέ του Τραπ τους Λουζιτανούς δεχόμενοι μόλις μία απειλή από τον Έντουαρντς στο 36’ που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Γερμανός κίπερ.
Ωστόσο, η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ αποδείχθηκε ασταμάτητη στο επιθετικό τρανζίσιον αλλά και γενικά στις μεταβάσεις της μπάλας μετά την ανάπαυλα, πληγώνοντας όχι μία, ούτε δύο αλλά τρεις φορές την άμυνα των γηπεδούχων μέσα σε 17 λεπτά.
Ο Έντουαρντς έκανε την αρχή στο 65’ αποφεύγοντας με κάποιον τρόπο το τάκλιν του Εμπιμπέ κι έγινε έτσι μόλις ο ένατος Άγγλος που σκοράρει στο Champions League για μη αγγλική ομάδα (ΜακΜάναμαν, Μπέκαμ, Όουεν, Μπέλιγχαμ, Σάντσο μερικοί από όσους το έκαναν στο παρελθόν).
Και πριν καλά –καλά συνειδητοποιήσει το βάρος του 0-1, η Σπόρτινγκ διπλασίασε τα τέρματά της με υποδειγματική αντεπίθεση και τον Έντουαρντς να βρίσκει τον Τρινκάο που έγραψε το 0-2. Το… κερασάκι στην πράσινη τούρτα έγραψε ο Σάντος στο 82’, τρία λεπτά αφότου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, επίσης μετά από τρομερή κόντρα-επίθεση.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.