Παγκόσμιο κωπηλασίας: 6οι στον κόσμο οι Καλανδαρίδης, Παλαιοπάνος στο διπλό σκιφ
Το πλήρωμα των Γιάννη Καλανδαρίδη και Θανάση Παλαιοπάνου στον τελικό του διπλού σκιφ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, στο Ράζιστε της Τσεχίας, κατέλαβε την 6η θέση
Οι χρυσοί Ολυμπιονίκες του Τόκιο, Ουγκό Μπουσερόν και Ματιό Αντροντιά, επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και βρέθηκαν στην κορυφή του κόσμου.
Οι δυο Γάλλοι είχαν πάρει κεφάλι από την αρχή της κούρσας και με 6:09.34 πέρασαν πρώτοι την γραμμή του τερματισμού.
Μέχρι τα 1.500μ το πλήρωμα της Αυστραλίας (Ντέιβιντ Μπάρτολτ, Κέιλεμπ Άντιλ) βρισκόταν σταθερά στην δεύτερη θέση πίσω από τους Γάλλους, αλλά οι Ισπανοί, Ροδρίγκο Κόντε και Αλέιξ Γκαρσία, δεν τα έβαλαν κάτω, έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις και τερμάτισαν τελικά αυτοί 2οι με 6:10.52 για να κερδίσουν το αργυρό μετάλλιο. Έτσι το χάλκινο πήγε στην Αυστραλία με 6:11.92.
Ο Καλανδαρίδης με τον Παλαιοπάνο ήταν στην 6η θέση στα πρώτα 500μ, στην συνέχεια κατάφεραν να ανέβουν 5οι, όμως οι Μολδαβοί, Κίριλ Βισότσι και Ιβάν Κορσούνοβ, ήταν δυνατότεροι σήμερα και ολοκλήρωσαν αυτοί 5οι. Μεγάλη έκπληξη είναι η 4η θέση των Μάρτιν και Βάλεντ Σινκοβιτς από την Κροατία, οι οποίοι των προηγούμενο μήνα είχαν στεφθεί πρωταθλητές Ευρώπης στο Μόναχο.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.