Αποθέωση και δάκρυα για τον Σάμαρη στο Ντα Λουζ - Δείτε βίντεο
Ο Ανδρέας Σάμαρης έζησε τη συγκλονιστικότερη βραδιά της καριέρας του καθώς επιστρέφοντας στο Ντα Λουζ ως αντίπαλος της Μπενφίκα, όταν έγινε αλλαγή είδε όλο το γήπεδο να σηκώνεται και να τον αποθεώνει
Στον αθλητισμό δεν μετρούν μόνο οι νίκες και τα τρόπαια... Εννοείται ότι αυτά είναι ο στόχος, αλλά υπάρχουν και οι... στιγμές. Οι στιγμές που κάθε αθλητής ονειρεύεται και σήμερα είχε τη χαρά και την τιμή να ζήσει ο Ανδρέας Σάμαρης.
Ο πρώην διεθνής μέσος, μετά από μια σπουδαία καριέρα στη Μπενφίκα, αποχώρησε από την ομάδα της Λισαβόνας αλλά παρέμεινε στην Πορτογαλία για λογαριασμό της Ρίο Άβε.
Σήμερα βρέθηκε φιλοξενούμενος στο παλιό του σπίτι κι όταν στο 65' ο προπονητής του αποφάσισε να τον κάνει αλλαγή, όλο το Ντα Λουζ σηκώθηκε όρθιο χαρίζοντας ένα μοναδική standing ovation...
Κι ο συγκινημένος Σάμαρης πριν προλάβει να φτάσει στο σημείο της αλλαγής είχε ήδη βουρκώσει...
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.