Με άγριες διαθέσεις επέστρεψε στη δράση ο Ολυμπιακός.
Η ομάδα του Μίτσελ επικράτησε με 4-1 του Ατρόμητου Αθηνών στο 1ο παιχνίδι της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος και απέκτησε σπουδαία προβάδισμα πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς της 10ης Ιανουαρίου στο Περιστέρι.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2mn6k1fush)
Κλείσιμο
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2m9e0awbvd)
Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Μαρσέλο ο οποίος έβαλε δύο γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης".
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2mqds5of1d)
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2mlnj445ch)
Τα άλλα δύο τέρματα των Πειραιωτών πέτυχαν οι Μπιελ και Ελ Αραμπί ενώ σπουδαίο παιχνίδι έκανε και ο Κώστας Φορτούνης που ξεκίνησε βασικός!
Ο αγώνας
Οι αντίπαλοι ξεκίνησαν με το «πόδι στο γκάζι», δίνοντας εξαρχής ένα πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό ο Φορτούνης πέρασε τους πάντες, μπήκε στην περιοχή του Γιαννιώτη αλλά αστόχησε από κοντά.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2navxf1wuh)
Οι «κυανόλευκοι» ανταπέδωσαν στο 4΄, με τον Ρομπάιγ να βρίσκεται μόνος στο δεύτερο δοκάρι στη σέντρα που βγήκε από δεξιά, αλλά να αστοχεί σχεδόν σε άδειο τέρμα!
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2kvlq51kkx)
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2kyq8b6t8p)
Με τέτοιο ρυθμό το γκολ ήταν θέμα χρόνου και το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 7΄ με τον Μπιέλ, που πήρε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, διατήρησε την κατοχή της και προχωρώντας λίγο νίκησε με έξυπνο σουτ τον Γιαννιώτη.
Οι γηπεδούχοι δεν κράτησαν ωστόσο για πολύ το προβάδισμα, αφού στο 11΄ ο Ρομπάιγ έστειλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κιάρτανσον στα δίχτυα του Τζολάκη, με πολύ ωραία κεφαλιά. Δευτερόλεπτα ύστερα έσβησαν αρκετά φώτα στο φαληρικό στάδιο και ο αγώνας ξανάρχισε μετά από περίπου 10 λεπτά.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2mzhpv5b01)
Ο Ατρόμητος ήταν πολύ επικίνδυνος στην κόντρα και ο Κεσχρίντα προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Τζολάκη στο 25΄, αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί, με το νεαρό τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να κρατά το 1-1 στο 30΄, όταν ο «μοιραίος» Ρομπάιγ βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο Έλληνας κίπερ απέκρουσε με τα πόδια.
Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και στο 35΄ σε σέντρα του Φορτούνη, ο Μπακαμπού πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ατρόμητου, ενώ στο 42΄ ο Αφρικανός αστόχησε ξανά ελάχιστα στο γύρισμα του Βρουσάι, για να βγάλει στο 45΄+2 ο Τζολάκης νέο τετ α τετ του Ρομπάιγ!
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cp2n5ukpdttd)
Τη λύση τελικώς έδωσε ο Μαρσέλο στο 50΄: ο σούπερ σταρ του Ολυμπιακού πήρε τη μπάλα έξω από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, έπιασε το σουτ με το... δεξί και την έστειλε ψηλά στην αριστερή γωνία του Γιαννιώτη. Στο 63΄ ο νεοεισελθών Ελ Αραμπί έγραψε το 3-1 για τους γηπεδούχους που είχαν πάρει «φωτιά», όπως και το γήπεδό τους και δύο λεπτά μετά τον Μαροκινό ο Μαρσέλο έγραψε το 4-1 με γκολ από κίνηση «καρμπόν»!
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε για το πέμπτο γκολ, είχε ευκαιρίες αλλά δεν το βρήκε, κρατά όμως την εντυπωσιακή επιθετική ισχύ που έβγαλε και φυσικά το σκορ ασφαλείας ενόψει της ρεβάνς.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.