Μαρία Σάκκαρη: Συμμετείχε σε φιλανθρωπικό αγώνα για την Ουκρανία μαζί με Ναδάλ
Φιλανθρωπικός αγώνας για βοήθεια στην εμπόλεμη Ουκρανία διοργανώθηκε στη Μελβούρνη, με την κορυφαία Ελληνίδα παίκτρια να συμμετέχει στο πλευρό του Ισπανού τενίστα
Η Μαρία Σάκκαρη, που βρίσκεται στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, έχει δείξει πολλές φορές την ευαισθησία της σε κοινωνικά ζητήματα και τώρα αποφάσισε να το κάνει ακόμη μία φορά συμμετέχοντας στον φιλανθρωπικό αγώνα του AO 2023, «Tennis Plays For Peace».
O συγκεκριμένος αγώνας, που διεξήχθη στη Μελβούρνη, είχε σκοπό να συγκεντρώσει χρήματα τα οποία θα δωθούν στη UNICEF Αυστραλίας και από εκεί στην Ουκρανία, ως την ελάχιστη βοήθεια προς τους πληγέντες από την κοινότητα του τένις.
Στον αγώνα, πέρα από τη Σάκκαρη, συμμετείχαν μεταξύ άλλων και οι Ράφα Ναδάλ, Άλεξ Ζβέρεφ, Κόκο Γκοφ, Φρανσίς Τιαφό και η Ουκρανή Μάρτα Κόστσιουκ ενώ guest εμφάνιση, μεγάλης σημασίας, έκανε ο 98χρονος Ουκρανός πρώην τενίστας Λεονίντ Στανισλάφσκι. Πάντως η Σάκκαρη βρήκε και την ευκαιρία για μια σέλφι με τον Ράφα Ναδάλ και την Κόστσιουκ.
Αξίζει, βέβαια, να αναφέρουμε πως δεν άργησαν να έρθουν και τα αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμένο event αφού δεν ήταν λίγοι εκείνοι που δήλωσαν πως πρόκειται για μία κίνηση μάρκετινγκ αφού το τένις είναι ένα από τα ελάχιστα αθλήματα στα οποία οι Ρώσοι συμμετέχουν ακόμη κανονικά, όπως θα γίνει και στο Αυστραλιανό όπεν με ορισμένους Ρώσους μάλιστα να πρωταγωνιστούν στα ταμπλό (πχ. Ντανιίλ Μεντβέντεφ Νο8).
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.