Όταν βλέπεις το 94-93 ως τελικό σκορ σε έναν αγώνα μπάσκετ, το οποίο προέκυψε μετά το τέλος της 2ης παράτασης, αντιλαβάνεσαι εύκολα ότι έγινε μια μεγάλη μάχη..
Ωστόσο πιστέψτε μας αυτά που συνέβησαν στο «Firestone Fieldhouse», έδρα της ομάδας του κολεγίου Pepperdine στο Μαλιμπού της Καλιφόρνια δεν μπορεί να τα διανοηθεί ο οποιοσδήποτε (μπασκετικός ή μη) νους.
Ο αγώνας των Pepperdine Waves με τους Portland Pilots οδηγήθηκε στη 2η παράταση με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη νίκη στα χέρια τους.
Το μεγάλο τους αστέρι Τάιλερ Ρόμπερτς με δύο βολές διαμόρφωσε το 87-92 ενώ απέμεναν 21 δευτερόλεπτα για το φινάλε.
Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στη γρήγορη επίθεση που έκαναν, αλλά το Πόρτλαντ έκανε λάθος και στα 12.7 πριν το τέλος μείωσε σε 89-92 για γίνει φάουλ στον Ρόμπερτσον στα 8.4 πριν το τέλος...
Ο τελευταίος όμως αστόχησε και στις δύο βολές με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 1.3 πριν το τέλος με τον Γιουν ο οποίος κέρδισε και το φάουλ (!!!) από τον Νορβηγό σέντερ των φιλοξενούμενων Κρίστιαν Σγιόλουντ! Κι αν μέχρι τώρα αυτό το σενάριο το έχετε ξαναδεί σε κάποιο αγώνα, πιστέψε μας η συνέχεια είναι ακόμη πιο συγκλονιστική.
Ο Γιουν αστόχησε στη βολή, το 91-92 παρέμεινε με τον Σγιόλουντ να παίρνει το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Τζάλεν Πίτρε των γηπεδούχων, αλλά ο Νορβηγός έριξε και μια αγκωνιά στον αντίπαλο του κάτι που είδαν οι δαιτητές μέσω του βίντεο χρεώνοντας τον με τεχνική ποινή.
Έτσι λοιπόν έδωσαν αρχικά βολές στον Σγιόλουντ και μετά νέες βολές στους γηπεδούχους με μόλις 0.6 δευτερόλεπτα να απομένουν.