Εuroleague: Άνετα η Μονακό στο γαλλικό ντέρμπι, στο... νήμα η Ζαλγκίρις - Δείτε βίντεο
Η Μονακό επικράτησε στο γαλλικό «εμφύλιο» της Βιλερμπάν με 87-75, ενώ η Ζαλγκίρις άντεξε κόντρα στην Μπασκόνια και πήρε τη νίκη με 79-75 - Το Φενέρ-Αρμάνι αναβλήθηκε λόγω του σεισμού στην Τουρκία
Η Μονακό επέστρεψε στο... ρελαντί στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, παραμένοντας με ρεκόρ 15-9 σε τροχιά τετράδας και πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ. Οι Μονεγάσκοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους απέναντι στη Βιλερμπάν, για την 24η αγωνιστική, και με το τελικό 87-75 πήραν τον «γαλλικό εμφύλιο». Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 8-16.
Ο επιθετικός πλουραλισμός την Μονακό (σκόραραν και οι δέκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν), με αιχμή του δόρατος τον Τζόρνταν Λόιντ (19π.), απλοποίησε το έργο των Μονεγάσκων, σε μία βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς... περιορίστηκε στους 10 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-40, 67-53, 87-75
Κλείσιμο
Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έδωσε στο Κάουνας η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε με 79-75 της Μπασκόνια, πιάνοντας τους Βάσκους στην κατάταξη με ρεκόρ 13-11 (δεν κάλυψε όμως τη διαφορά της ήττας της στη Βιτόρια) και κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εδραίωση της στην οκτάδα.
Μετά από ένα δυνατό ντέρμπι που κρίθηκε στο... νήμα, η Ζαλγκίρις εξαργύρωσε το μπλοκ του Χέιζ με το σκορ ισόπαλο 75-75 και τις 4/4 βολές των Λιθουανών στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τις οποίες «σφραγίστηκε» η νίκη.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ρόλαντς Σμιτς με 20 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Εντγκάρας Ουλάνοβας 16 και 15 ο Ίγκνας Μπραζντέικις.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75
Ο Κρις Τζόουνς «εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό σε... νεκρό χρόνο, δίνοντας τη νίκη στη Βαλένθια με 92-91 στο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.