Rotterdam Open, Τσιτσιπάς-Ρουσουβουόρι 2-0: Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε με 7-5, 6-1 τον Εμίλ Ρουσουβουόρι και θα παίξει με Σίνερ ή Μπονζί στους 16 στο Ρότερνταμ
Αντώνης Πατσούρας
Με πολύ κόπο και ιδρώτα ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με το δεξί στο Rotterdam Open.
Ο Έλληνας τενίστας που είναι στο Νο1 του ταμπλό και στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης απέκλεισε με 7-5, 6-1 τον νεαρό Φιλανδό Εμίλ Ρουσουβουόρι ο οποίος τον δυσκόλεσε αρκετά. Στο 1ο σετ ήταν εκείνος που έφτασε πρώτος σε μπρέικ με τον Τσιτσιπά να κάνει την ανατροπή με 2 μπρέικ και να γλιτώνει το τάι μπρέικ.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqikl76qwmc9)
Κλείσιμο
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqikc14nwx7d)
Στο 2ο σετ βέβεια ανέβασε ταχύτητα και έφτασε εύκολα στην επικράτηση.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqijs67m3kcx)
Επόμενος αντίπαλος του στον γύρο των 16 θα είναι ο Σίνερ ή ο Μπονζί που παίζουν αύριο στο τουρνουά της Ολλανδίας.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqiisvj4pk1t)
Ο αγώνας
Στο 1ο σετ ο Φιλανδός προηγήθηκε 3-2 με μπρέικ και με το σερβίς του 4-2. Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-4 και έφτασε σε μπρέικ πόιντ στο 10ο γκέιμ. Με μπρέικ ισοφάρισε σε 5-5 και με δυσκολία το υπερασπίστηκε για το 6-5.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqijhetcc5i9)
Ο Έλληνας είχε μπρέικ πόιντ στο 12ο γκέιμ αλλά το έσβησε ο Φιλανδός. Επανήλθε με νέο μπρέικ πόιντ και έκλεισε το σετ στο 7-5 με μπρέικ ο Τσιτσιπάς.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqijkg57b2f5)
Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς είχε μπρέικ πόιντ στο 2ο γκέιμ αλλά ο Φιλανδός το έσβησε για το 1-1. Με μπρέικ ο Έλληνας έκανε το 3-1 και το υπερασπίστηκε για το 4-1. Ο Στέφανος πέτυχε και άλλο μπρέικ και έκλεισε στο 6-1.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.