Σύγκρουση τρένων στη Λάρισα:«Όφειλα να στηρίξω αυτή την κίνηση ως ένδειξη πένθους» λέει ο Μαυροκεφαλίδης για το πανό στη Νίκαια
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με χαρακτηριστική ανάρτηση στα social media αναφέρθηκε στην κίνησή του να παραμείνει αναρτημένο το πανό για το σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη
Πριν από το τζάμπολ του αγώνα μεταξύ Ιωνικού Νικαίας-ΑΕΚ για το πρωτάθλημα της Basket League, οι φίλοι των γηπεδούχων είχαν αναρτήσει ένα πανό για την ανείπωτη τραγωδία στα Τέμπη το οποίο έγραφε χαρακτηριστικά: «Δεν ήταν ανθρώπινο λάθος αλλά ούτε και ατύχημα, την κρατική δολοφονία την βαφτίσατε δυστύχημα».
Οι διαιτητές της αναμέτρησης ζήτησαν να κατέβει το εν λόγω πανό προκειμένου να ξεκινήσει το παιχνίδι αλλά κατόπιν παρέμβασης του αρχηγού του Ιωνικού, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, κάτι τέτοιο δεν έγινε! Συγκεκριμένα εξήγησε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ήταν ασέβεια προς τα θύματα και τις οικογένειές του με αποτέλεσμα το πανό να παραμείνει και το παιχνίδι να διεξαχθεί κανονικά.
Κλείσιμο
Μία ημέρα μετά την επίσημη ανακοίνωση της ΚΑΕ Ιωνικός για το πανό, πήρε θέση και ο ίδιος ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος έγραψε στα social media: «Οι οργανωμένοι φίλαθλοι του Ιωνικού Νικαίας ανάρτησαν ένα πανό στο παιχνίδι του Σαββάτου με την ΑΕΚ. Όφειλα σαν άνθρωπος και αρχηγός της ομάδας μου να στηρίξω αυτήν την κίνηση ως ένδειξη πένθους προς τα θύματα του δυστυχήματος στα Τέμπη. Ευχαριστώ όλους όσους προσπάθησαν να επικοινωνήσουν μαζί μου, όμως αυτές τις στιγμές ας σεβαστούμε τα θύματα και τις οικογένειές τους».
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town