Ολυμπιακός: Το γιόρτασαν με την «κούπα» στον Ρέμο οι πρωταθλήτριες στο μπάσκετ - Δείτε βίντεο

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν μεγάλη ανατροπή κατακτώντας με συνολικό σκορ 4-1 επί του Παναθηναϊκού το πρωτάθλημα Ελλάδας

olympiacos-gynaikes-basket
Μετά τις σπουδαίες νίκες και επιτυχίες, έρχονται τα σπουδαία... γλέντια. Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού που πήρε το πρωτάθλημα Ελλάδος με μια φοβερή ανατροπή επί του Παναθηναϊκού δεν αποτελεί εξαίρεση.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό και πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη στους τελικούς της Α1 μπάσκετ γυναικών, με 87-83, κατακτώντας έτσι με συνολικό σκορ 4-1, το πρωτάθλημα Ελλάδας.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crmbd90vl6pt)

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε με την… πλάτη στον τοίχο στην έδρα του Ολυμπιακού και μπήκε πιο δυνατά στο ματς, φθάνοντας από νωρίς ακόμα και σε διαφορά 20 πόντων, για να κλείσει το ημίχρονο με +13 (55-42) των “πρασίνων”.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crmb50dwk8oh)

Η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε όμως στο δεύτερο ημίχρονο και με φοβερή αντεπίθεση, έφθασε γρήγορα στην ισοφάριση (77-77), για να ολοκληρώσει στο φινάλε τη σπουδαία ανατροπή και να πανηγυρίσει τη νίκη τίτλου στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε έτσι το πρωτάθλημα Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο Παναθηναϊκό.
gynaikes-1
gynaikes-2
gynaikes-3
gynaikes-6
gynaikes-7

Πρώτη στάση μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος ήταν το ΣΕΦ, όπου οι γυναίκες του Ολυμπιακού αποθεώθηκαν από τον κόσμο στο ημίχρονο του αγώνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα με την Καρδίτσα. Η επόμενη ήταν στο νυχτερινό κέντρο που εμφανίζεται ο Αντώνης Ρέμος, όπου οι γυναίκες των Πειραιωτών και το επιτελείο της ομάδας το γιόρτασαν με την ψυχή τους.