Euroleague, Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου 84-88: «Αντίο» με ήττα στο σπίτι του

O Παναθηναϊκός αν και έλεγχε το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα έχασε από την Άλμπα και θα κλείσει την Μεγάλη Παρασκευή τις υποχρεώσεις του στη Euroleague στο Βελιγράδι κόντρα στην Παρτίζαν

5856277
Ο Παναθηναϊκός ήταν κάτι παραπάνω από... κοιμισμένος στην άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα και μέσα σ' ένα δίλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με -10 πόντους (2-12) καθώς η Άλμπα είχε πραγματοποιήσει σερί 12-0! Το +10 έμεινε και για ένα ακόμη λεπτό (4-14) ώσπου ο Ντέρικ Γουίλιαμς με προσωπικές ενέργειες βοήθησε την ελληνική ομάδα να μειώσει σε 11-14.

Δείτε ΕΔΩ τα καλύτερα στιγμιότυπα

Παρόλα αυτά οι κακές επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την ολιγωρία στην άμυνα (και δη στην προσωπική -κυρίως- άμυνα) έφεραν εκ νέου την Άλμπα στο +8 (13-21) δύο λεπτά πριν από το τέλος της α' περιόδου.

Ένα διάστημα όπου η Άλμπα είχε 7/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ οι «πράσινοι» 5/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και λάθη. Βέβαια το πρόβλημα είχε να κάνει περισσότερο με τις βεβιασμένες ενέργειες, την έλλειψη κυκλοφορίας στην επίθεση αλλά κυρίως; Για την κάκιστη άμυνα, ειδικά στο «ένας εναντίον ενός» και με την ευκολία που οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν πόντους μέσα από τη ρακέτα του Παναθηναϊκού.

Μάλιστα στο 12' η Άλμπα εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ και στο +12 (20-34) έχοντας κάνει άνω-κάτω την «πράσινη» άμυνα. Ο Σερέλης επιστράτευσε πιο αμυντικό σχήμα (με Μποχωρίδη, Π. Καλαϊτζάκη), οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, ο Γκουντάιτις ισορρόπησε τα πράγματα στο «ζωγραφιστό» και με επιμέρους 18-7 μείωσαν σε 38-41 στο 15'. Παρόλα αυτά το ημίχρονο έκλεισε στο +7 για λογαριασμό της Άλμπα (42-49) έχοντας 13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11/12 βολές, 13-6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη. Στο α' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός (Γκριγκόνις 11π.) είχε «γράψει» στην στατιστική 9/17 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 18/22 βολές, 10-4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη.

Η εικόνα του αγώνα δεν έδειχνε να αλλάζει στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου. Η Άλμπα βρέθηκε εκ νέου στο +11 (42-53) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Σερέλη έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, ο Μπέικον βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μ' ένα 15-3 οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (57-56 στο 26') μετά το αρχικό 2-0. Βέβαια σ' εκείνο το σημείο οι διαιτητές εκνεύρισαν τους γηπεδούχους με δύο σερί τεχνικές ποινές σε Μπέικον και Παπαγιάννη. Παρόλα αυτά ο Αμερικανός είχε... βρει το χέρι του και ήταν εκείνος που έστειλε τη διαφορά στο +5 (68-63) λίγο πριν από τη λήξη του γ' δεκαλέπτου (68-66). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Μπέικον είχε πετύχει 13 πόντους στην 3η περίοδο του αγώνα όντας μαζί με τον Γκριγκόνις οι καλύτεροι του Παναθηναϊκού.

Από τη στιγμή που το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ, δέχθηκε επιμέρους 9-2 με αποτέλεσμα να βρεθεί εκ νέου πίσω στο σκορ με 71-75 στο 33'. Όμως ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε σερί 9-0 με κύριο εκφραστή τον Γιώργο Παπαγιάννη με αποτέλεσμα να πάρει και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων (80-75) στο 35'. Και πάλι. Η Άλμπα δεν έλεγε να παραδώσει τα όπλα και πλησίασε στον πόντο (83-82) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Το «τριφύλλι» είχε τις ευκαιρίες να «καθαρίσει» το παιχνίδι ωστόσο δεν τα κατάφερνε.

Ο Αγραβάνης με 1/2 βολές στο 1:18 έγραψε το 84-82 αλλά ένα floater του ο στα 58'' έφερε το ματς στα ίσια (84-84). Στα 35'' ο Μπέικον αστόχησε σε τζαμπ σουτ από τις βολές και ο Λο με 2/2 βολές στα 17'' έδωσε προβάδισμα στην Άλμπα με 84-86. Στην τελευταία επίθεση των «πρασίνων»

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

Μητσοτάκης: Οι νέοι να ψηφίσουν, να μην αφήσουν άλλους να αποφασίσουν για το μέλλον τους - Δείτε βίντεο

Wall Street Journal: Γιατί τα αφεντικά που αναζητούν σκληρά εργαζόμενους, προσλαμβάνουν «ώριμους» υπαλλήλους