Βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην: Άλλο ένα χρυσό στη συλλογή της Ντρισμπιώτη
Η δύο φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης τερμάτισε σε χρόνο 1:29.56 στα 20 χιλιόμετρα
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του βάδην, Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, δικαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν να καταγράφει ακόμη μία πολύ καλή επίδοση, αφού τερμάτισε πρώτη στην κούρσα των 20χλμ. βάδην γυναικών στο Βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην, που διεξάγεται στην Αττάλεια της Τουρκίας.
Η δύο φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης τερμάτισε σε χρόνο 1:29.56, για να δείξει πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.
Αξίζει να θυμίσουμε πως η Ντρισμπιώτη έχει ήδη και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024, το οποίο έπιασε, όταν τον περασμένο Φερβουάριο αγωνίστηκε στη Μελβούρνη και με 1:28.12 έκανε νέο πανελλήνιο και ατομικό ρεκόρ.
Παράλληλα, η 22χρονη πρωταθλήτρια Κυριακή Φιλτισάκου τερμάτισε τρίτη στην ίδια κούρσα με 1:34.08.
Κλείσιμο
Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Όλγα Φιάσκα, στην κούρσα των 35χλμ βάδην γυναικών. Η αθλήτρια από τη Λέσβο τερμάτισε σε 2:58.44, για να κόψει πρώτη το νήμα και να κάνει νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 2:59:08).
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town