Premier League, Λίβερπουλ - Άρσεναλ 2-2: Φρέναραν την πρωτοπόρο!

Η Άρσεναλ προηγήθηκε στο 28' με 0-2 αλλά η Λίβερπουλ ισοφάρισε σε 2-2 στο 87' και είχε χαμένο πέναλτι και τεράστιες ευκαιρίες για την ανατροπή - Στο +6 από την Σίτι οι Λονδρέζοι

arsenal-liverpool-m
Ηταν ένα από τα ελκυστικότερα ματς της σεζόν στην Premier League, η Άρσεναλ ήταν σούπερ στο α’ μέρος, αλλά στην επανάληψη έδωσε χώρο στη Λίβερπουλ και κατέρρευσε (2-2).

Οι Λονδρέζοι βρέθηκαν στο +6 από την κορυφή , αλλά με ματς περισσότερο, ενώ οι Reds είναι στο -12 από την τετράδα.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε στον άξονα, εκμεταλλεύθηκε κάθε αδυναμία της Λίβερπουλ και στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Από το λάθος του Φαν Ντάικ και την κάκιστη αντίδραση της άμυνας, ο Μαρτινέλι πρόλαβε τον Ρόμπερτσον και άνοιξε το σκορ. Ο ρυθμός των Λονδρέζων ήταν εξαιρετικός, οι Reds αδυνατούσαν να ακολουθήσουν και μόνο η ευκαιρία του Ρόμπερτσον στο 20' θύμιζε κάτι από την ομάδα του Κλοπ.

Η μεσαία γραμμή των γηπεδούχων ήταν... εκτός, με την Άρσεναλ στα πρώτα 25 λεπτά να έχει τέσσερις τελικές προσπάθειες. Στο 28ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους Gunners, όταν από ασίστ του Μαρτινέλι, ο Ζεσούς στο... ρελαντί πέτυχε το 2-0. Ηταν ακόμα μια κάκιστη αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων που εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Τελευταία φορά που η Άρσεναλ προηγήθηκε με δυο γκολ στο Άνφιλντ ήταν τον Σεπτέμβριο του 2012, και τότε είχε επικρατήσει 2-0. Ωστόσο, η Λίβερπουλ από το πουθενά κατάφερε να μπει στο «κόλπο», αφού ο Σαλάχ στο 42ο λεπτό πέτυχε το 2-1. Ηταν το πρώτο λάθος του Γκάμπριελ, που έδωσε την ευκαιρία στον Αιγύπτιο να βρει δίχτυα.

Η Άρσεναλ έπαιξε με τη φωτιά και η Λίβερπουλ την έκαψε!

Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετικό, η Άρσεναλ έδωσε χώρο στη Λίβερπουλ, έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε. Μάλιστα, αν ο Σαλάχ ήταν πιο εύστοχος, τότε, το σοκ θα ήταν μεγαλύτερο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 52ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι. Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως για δεύτερη διαδοχική φορά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Κλοπ δεν επηρεάστηκε και όσο η Άρσεναλ της έδινε χώρο, τόσο αυτή απειλούσε. Μάλιστα, στο 81ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Ράμσντεϊλ νίκησε σε μεγάλο τετ α τετ τον Νούνιες. Ωστόσο, στο 87’ ήρθε η λύτρωση για τη Λίβερπουλ. Υπέροχη προσπάθεια και ποδιά του Άρνολντ στον Ζιντσένκο, και ο Φιρμίνο με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-2. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στις καθυστερήσεις είχαν τρεις κλασικές ευκαιρίες, όμως ο Σαλάχ στο 90+4’ και στο 90+5’, αλλά και ο Κονατέ στο τέλος δεν μπόρεσαν να δώσουν μια μεγάλη νίκη στην ομάδα τους.

Premier League, 30η αγωνιστική:

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 2-0 (36΄ ΜακΤόμινεϊ, 71΄ Μαρσιάλ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Άστον Βίλα-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (48΄ Τραορέ, 90+5΄ Γουότκινς) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μπρέντφορντ-Νιούκαστλ 1-2 (45΄+ Τόνεϊ - 53΄ Ζοέλιντον, 61΄ Ισακ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 0-1 (23΄αυτ. Ριντ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Λέστερ-Μπόρνμουθ 0-1 (40΄ Μπίλινγκ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (10΄ Σον, 79΄ Κέιν - 34΄ Ντανκ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Γουλβς-Τσέλσι 1-0 (31΄ Νούνιες) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (72' Μάρα - 45', 68' Χάαλαντ, 58' Γκρίλις, 75' Άλβαρεζ)  - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Λιντς-Κρίσταλ Πάλας 1-5 (21΄ Μπάμφορντ - 45΄+1 Γκουεχί, 53΄,78΄ Τζ.Αγιού, 56΄ Εζε, 70΄ Έντουαρντ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Λίβερπουλ-Άρσεναλ 2-2 (42΄ Σαλάχ, 87΄ Φιρμίνο - 8΄ Μαρτινέλι, 28΄ Ζεζούς) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ