Βίντεο: Δείτε τα 35 γκολ από τις ρεβάνς των προημιτελικών σε Europa και Conference League

Στην παράταση την πρόκριση η Ρόμα, «τσάκισε» τη Γιουνάιτεντ η Σεβίλλη, «τρένο» η Λεβερκούζεν - «Ήρωας» Παυλίδης έστειλε στους «4» την Άλκμααρ - Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Collage_Maker-21-Apr-2023-01-09-AM-9417
Η Μπάγερν Λεβερκούζεν επέστρεψε μετά από 21 χρόνια σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η φανταστική σεζόν που πραγματοποιεί ο Τσάμπι Αλόνσο στο προπονητικό του ντεμπούτο συνεχίζεται και στο Europa League με τις «ασπιρίνες» να θριαμβεύουν 4-1 στις Βρυξέλλες επί της Σεντ Ζιλουάζ (πρώτος αγώνας 1-1) και να προκρίνονται στους «4», για πρώτη φορά μετά το 2002 όταν είχαν φτάσει έως τον τελικό του Champions League. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τη Ρόμα η οποία βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο, όμως προκρίθηκε με 4-1 στην παράταση επί της Φέγενορντ. Σε μια επανάληψη του περσινού τελικού του Conference League, οι Ολλανδοί με «κληρονομιά» το 1-0 του πρώτου αγώνα, «πάγωσαν» το «Ολύμπικο» όταν ισοφάρισαν 1-1 με τον Παϊσάο στο 80΄. Όμως ο Πάουλο Ντιμπάλα «λύτρωσε» τους γηπεδούχους στο 89΄ και στην παράταση ο Ελ Σααράουϊ και ο Πελεγκρίνι έστειλαν τους «τζιαλορόσι» στους ημιτελικούς.

Εκεί, φυσικά θα βρίσκεται και η «ειδική» του θεσμού, Σεβίλλη η οποία διέσυρε 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Σάντσες Πιθχουάν». Ένα ματς που σημαδεύτηκε από τις τραγικές... γκάφες παικτών όπως ο Μαγκουάιρ και ο Ντε Χέα. Έτσι, οι Σεβιγιάνοι θα διεκδικήσουν το έβδομο τρόπαιό τους αντιμετωπίζοντας στους ημιτελικούς τη Γιουβέντους η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα και προκρίθηκε χάρη στη νίκη της 1-0 στο Τορίνο. Αγωνιώδης μέχρι το τέλος η ρεβάνς, με τον Κοάτες να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 88΄ για να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Europa League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης):

Ρόμα (Ιταλία)-Φέγενορντ (Ολλανδία) 4-1 παρ. (0-1) (60΄ Σπινατσόλα, 89΄ Ντιμπάλα, 101΄ Ελ Σααράουϊ, 108΄ Πελεγκρίνι - 80΄ Παϊσάο)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1x6sg65ykh)

Σεβίλη (Ισπανία)-Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 3-0 (2-2) (8΄, 81΄ Εν Νεσίρι, 47΄ Μπαντέ)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1w63egqzjt)

Σπόρτινγκ Λ. (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Ιταλία) 1-1 (0-1) (20΄πεν. Έντουαρντς - 9΄ Ραμπιό)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1x0qzua7ft)

Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)-Λεβερκούζεν (Γερμανία) 1-4 (1-1) (65΄ Τερό - 2΄ Ντιαμπί, 38΄ Μπάκερ, 60΄ Φριμπόνγκ, 79΄ Χλόζεκ)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1w63e6ui7t)

Ημιτελικοί (11 & 18 Μαΐου)

Γιουβέντους-Σεβίλλη

Ρόμα-Λεβερκούζεν

*Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 31 Μαΐου, στη Βουδαπέστη.

Europa Conference League

Η Γουέστ Χαμ συνέτριψε με 4-1 την Γάνδη στο Λονδίνο, η Βασιλεία νίκησε στην παράταση τη Νις στη Γαλλία με 2-1 και έγιναν οι δυο τελευταίες ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Conference League.

Νωρίτερα με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Παυλίδη που πέτυχε δύο γκολ από νωρίς η Άλκμααρ κατάφερε να ισοφαρίσει την ήττα, 2-0, από την Άντερλεχτ και να πάρει τελικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League με 4-1 στα πέναλτι.

Η Λεχ Πόζναν έφτασε να προηγείται με τρία γκολ στη Φλωρεντία, ωστόσο η Φιορεντίνα μείωσε και πέρασε στα ημιτελικά του Europa Conference League έστω και με ήττα, 3-2.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Europa Conference League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης):

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 4-1 πέν. / 2-0 κ.δ. και παρ. (0-2) (5', 13' Παυλίδης)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1ubgc2b981)

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-3 (4-1) (78' Σοτίλ, 90+2' Καστροβιλί / 9' Σόουζα, 65' Βέλντε, 69' Σόμπιεχ)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1t94eb9wg1)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Γάνδη (Βέλγιο) 4-1 (1-1) (37' Αντόνιο, 56' Πακετά, 58' Ράις, 63' Αντόνιο / 26' Κάιπερς)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1w4x0u64qp)

Νις (Γαλλία)-Βασιλεία (Ελβετία) 1-2 παρ. / 1-1 κ.δ. (2-2) (9' Λαμπόρντ / 86' Ογκουστέν, 98' Άνταμς)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1ww4vh8z29)

Τα ζευγάρια των ημιτελικών:

Φιορεντίνα - Βασιλεία

Γουέστ Χαμ - Άλκμααρ

Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν την Πέμπτη 11 Μαΐου και οι ρεβάνς τους, μία εβδομάδα αργότερα, στις 18 Μαΐου.

Ο τελικός της διοργάνωσης θα γίνει στην Πράγα στις 7 Ιουνίου στην «Eden Arena». Τυπικά γηπεδούχος στον τελικό θα είναι όποια ομάδα περάσει από τον πρώτο ημιτελικό.

Προκαλεί ο Γεωργούλης: Συνδέει την καταγγελία για βιασμό με τις εκλογές

Το πόρισμα για τα Τέμπη: Τι προκάλεσε την τραγωδία λεπτό προς λεπτό

Starship: Αποτυχία ή ιστορικό επίτευγμα η έκρηξη του πυραύλου του Έλον Μασκ;