Bundesliga, Βέρντερ Βρέμης - Μπάγερν 1-2: Ξέφυγε με 4 από τη Ντόρτμουντ

Ένα βήμα πιο κοντά προς τον τίτλο βρέθηκε η Μπάγερν, η οποία λύγισε στο β΄μέρος τη Βέρντερ Βρέμης με 2-1 και ξέφυγε προσωρινά στο +4 από την πιεσμένη πλέον Ντόρτμουντ

27147162
Με βηματισμό σταθερό η Μπάγερν πλησιάζει όλο και περισσότερο προς τον τίτλο! Θύμα της αυτή τη φορά η Βέρντερ Βρέμης, με τους Βαυαρούς να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη μέσα σε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο στο β΄μέρος και να σφραγίζουν το τρίποντο (2-1), μεταφέροντας πλέον την πίεση στη Ντόρτμουντ που απέχει προσωρινά τέσσερις βαθμούς από την κορυφή.

Narrow FCB Victory in Bremen| SV Werder Bremen - FC Bayern München | Highlights | MD 31 – Buli 22/23

Αφού σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο με μοναδική καθαρή ευκαιρία την προσπάθεια του Παβάρ στο 21΄που εξουδετέρωσε ο αντίπαλος κίπερ, η Μπάγερν προοδευτικά ανέβασε μηχανές και επιβραβεύτηκε με δυο γκολ μέσα σε μερικά λεπτά. Αφού πρώτα προειδοποίησαν στο 56΄ με άστοχο σουτ του Μανέ, οι Βαυαροί βρήκαν το πρώτο γκολ πέντε λεπτά αργότερα με όμορφο τελείωμα του Γκνάμπρι.

Στο 72΄ήταν η σειρά του Σανέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα όταν ο Μαζράουι τον βρήκε με άριστη πάσα στην περιοχή, προτού ο Γερμανός εκτελέσει άψογα για ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 στο 87΄με τον Σμιντ, όμως ο χρόνος αποδείχθηκε εχθρός τους με μια πιθανή ισοφάριση να μην καταφθάνει ποτέ...

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Ζόμερ, Μαζράουι, Παβάρ, Ντε Λιχτ, Κανσέλο, Κίμιχ, Χράφενμπερχ (64΄Μίλερ), Κομάν (64΄Σανέ), Μουσιάλα, Γκνάμπρι, Μανέ (87΄Σαρ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λεβερκούζεν-Κολωνία 1-2 (28΄ Αντλί - 14΄, 36΄ Σέλκε)

Μάιντς-Σάλκε 2-3 (53΄ Μπαρέιρο, 70΄ Μάρτιν - 26΄, 90΄+10΄ Μπούλτερ, 60΄ Κράους)

Φράιμπουργκ-Λειψία 0-1 (73΄ Καμπλ)

Χοφενχάιμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (8΄ Μπάουμγκαρντνερ, 41΄πέν. Κράμαριτς, 45+3΄ Μπεμπού - 54΄ Γκέτσε)

Γκλάντμπαχ-Μπόχουμ 2-0 (35΄ Χόφμαν, 90+1΄ Στιντλ)

Άουγκσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (53΄ Μπέλιο)

Χέρτα Βερολίνου-Στουτγκάρδη 2-1 (29΄ Κεμπφ, 45+2΄ Νίντερλεχνερ - 38΄ Γκιρασί)

Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (87΄ Σμιντ - 62΄ Γκνάμπρι, 73΄ Σανέ)