Όπως αναμενόταν ο τελικός του σκιφ των ανδρών ήταν φοβερός και ενώ αρχικά φαινόταν ότι το χρυσό μετάλλιο θα κριθεί ανάμεσα στον Ντούσκο και τον Ζάιντλερ, τελικά την έκπληξη την έκανε ο Λίροπ
Οι Ολλανδοί φαίνεται να είναι ο κρυπτονίτης του χρυσού Ολυμπιονίκη του Τόκιο, καθώς πέρσι ήταν δεύτερος στο ευρωπαϊκό του Μονάχου πίσω από τον Μέλβιν Τβέλαρ και σήμερα ηττήθηκε από τον Λέοναρντ Βαν Λίπορ.
Συγκεκριμένα, ο Όλιβερ Ζάιντλερ οδηγούσε τον αγώνα στα πρώτα 1000μ, με τον Στέφανο Ντούσκο να είναι συνεχώς δίπλα του και να πηγαίνουν κουπιά κουπιά. Ο Γερμανός είχε πέρασμα στα 3:21.91 και ο Ντούσκος στα 3:22.51.
Έπειτα ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε για λίγο μπροστά, αλλά την τελευταία κουβέντα είχε ο Λίπορ, ο οποίος από την 6η διαδρομή έκανε την αντεπίθεσή του και ήταν πρώτος στα 1.500μ με 5:06.34 και τελικά με 6:46.91 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο.
Ο Ντούσκος προσπάθησε να τον φτάσει και μάλιστα στο 1.500άρι ήταν πολύ κοντά με 5:06.60, αλλά δεν είχε τις ίδιες δυνάμεις με τον Ολλανδό και έμεινε δεύτερος με 6:47.87.
Κλείσιμο
Η επίδοση του είναι ταχύτερη από αυτή που είχε κάνει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, καθώς στον Σχοινιά είχε κάνει 6:48.27. O Ζάιντλερ, που είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022, ολοκλήρωσε τον τελικό στην τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο με 6:48.14.
Οδηγός εκλογών 2023: Πως ψηφίζω - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση
Εκλογές 2023:Όλες οι ειδήσεις για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση, τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων, τις δημοσκοπήσεις, τα αποτελέσματα των εκλογών, τα exit polls.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town