Ο Γιάννης Γκάρτσιος ήταν ένα από τα κεντρικά πρόσωπα. Ο άλτης του ΓΣ Κηφισιάς πήρε τη νίκη στο τριπλούν με άλμα στα 15,85 μ. (0,7) βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ, ενώ είχε ένα ακόμη άλμα στα 15,77 μ. (-0,4).
Μάλιστα με το 15,85 μ. που σημείωσε έγινε ο κορυφαίος άλτης φέτος στην Ευρώπη στις κατηγορίες Κ18 και Κ20. Ο Γκάρτσιος, ο οποίος έχει ήδη επιβεβαιώσει την συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει στην Ιερουσαλήμ, είχε ατομικό ρεκόρ 15,53 μέτρα.
«Ήταν τέλειος αγώνας. Από τους καλύτερους που έχω κάνει. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να εξελιχθεί καλύτερα από αυτό”, είπε αρχικά ο αθλητής του Δημήτρη Σιούντρη και συνέχισε αναφερόμενος στη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20: «Στόχος είναι πρώτα να μπω στον τελικό. Τα κοιτάζουμε όλα βήμα βήμα και βλέπουμε».
Κλείσιμο
Υψηλού επιπέδου ήταν και το τριπλούν των γυναικών με την Ζωή Ράπτη (ΑΓΣΙ) να δίνει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και να ακολουθεί τα βήματα της αδελφής της Σωτηρίας Ράπτη. Η νεαρή “προσγειώθηκε” στα 13,09 μ. (0,4) κι έγινε η δεύτερη φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ18.
Η Ζωή Ράπτη ήταν πρώτη στο τριπλούν με την 2η επίδοση στην Ευρώπη
Με την εμφάνιση της αυτή επιβεβαίωσε την καλή της κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 στην Ιερουσαλήμ. Η νεαρή συνέτριψε το ατομικό της 12,72 μ. από φέτος τον Μάιο και πλέον έχει κάθε λόγο να σκέφτεται το πανελλήνιο ρεκόρ (13,27) της Σπυριδούλας Καρύδη. Πολύ καλή κούρσα έκανε η Βεατρίκη – Καλυψώ Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας Θεσ/νίκης) στα 100 μ. που ήταν ταχύτερη με 12.17 (0,2).
O Φίλιππος Σιώμος (ΑΓΣ Ιωαννίνων) πέτυχε το στόχο του και συνδύασε τη νίκη του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 με νέο πανελλήνιο ρεκόρ.
Ο αθλητής έκανε πολύ καλή κούρσα και τερμάτισε τα 2.000 μ. στιπλ σε 5.50.93 και βελτίωσε το το 5.52.64 του Γιώργου Διαλεκτού που κρατούσε από τον Ιούλιο του 2001!
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town