Η εθνική μας ομάδα προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Φουκουόκα και το Σάββατο (12:00) απέναντι σε Ισπανία ή Ουγγαρία θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έχει ήδη εξασφαλίσει το ασημένιο μετάλλιο αλλά στόχος είναι το χρυσό.
Αυτό θα είναι το 4ο μετάλλιο της στη διοργάνωση με τα τρία προηγούμενα να είναι χάλκινα. Το πρώτο ήρθε το 2005 στο Μόντρεαλ του Καναδά. Τότε η ομάδα του Σάντρο Καμπάνια είχε κερδίσει με 11-10 στην παράταση την Κροατία και είχε ανέβει στο 3ο σκαλί του βάθρου.
Κλείσιμο
Στη συνέχεια το 2015 με τον Θοδωρή Βλάχο στο τιμόνι της η Εθνική ομάδα κέρδισε άλλο ένα χάλκινο στο Καζάν. Στον μικρό τελικό κέρδισε με 4-2 στα πέναλτι (7-7) την Ιταλία.
Πέρσι στη Βουδαπέστη η Ελλάδα νίκησε με 9-7 την Κροατία και έφτασε και πάλι στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το 2011 στην Κίνα η Εθνική γυναικών είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.