Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ, Νότιο Σουδάν-Πουέρτο Ρίκο 96-101: Η εμπειρία έκανε τη διαφορά

Μεγάλη νίκη για το Πουέρτο Ρίκο απέναντι στο Νότιο Σουδάν με 101-96 στην παράταση, αποφεύγοντας το «κάζο» από τους Αφρικανούς, παρά την τρομερή εμφάνιση του Τζόουνς με 38 πόντους

Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα παιχνίδια του Mundobasket 2023 μέχρι στιγμής, το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να πάρει ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο, καθώς βρισκόταν πίσω στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του 40λεπτου. Παρόλα αυτά, μέσω βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά και με ένα τρομερό σουτ των Αφρικανών στο τέλος, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, η εμπειρία του Πουέρτο Ρίκο από μεγάλες διοργανώσεις έκανε τη διαφορά και σε συνδυασμό από την επιθετική δυστοκία των αντιπάλων τους, κατάφερε να πάρει μια πολύ δύσκολη νίκη με 101-96.

Κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν έξι (!) διψήφιους, ήταν οι Τόμπσον (21 πόντοι), Γουότερς (19 πόντοι), Κοντίτ (18 πόντοι), Ρομέρο (16 πόντοι), Πινέιρο (14 πόντοι) και Χάουαρντ (11 πόντοι).

Για τους ηττημένους που έκαναν τεράστια προσπάθεια, ο Καρλίκ Τζόουνς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 38 πόντους.

Θεαματικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις άμυνες να παίζουν ρόλο κομπάρσου στην πρώτη περίοδο. Ο Νούνι Ομότ τράβηξε το κουπί για το Νότιο Σουδάν, παίρνοντας μάλιστα και ένα προβάδισμα έξι πόντων (25-19 στο 8'). Γουότερς και Ρομέρο κρατούσαν τις ισορροπίες, αλλά το Νότιο Σουδάν έβρισκε τις λύσεις από μακριά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Αφρικανούς στο +5 (29-24).

Με ένα 5-0, το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (36-34 στο 14'), αλλά τα εύκολα λάθη του στην άλλη μεριά του παρκέ, επέτρεψε στο Νότιο Σουδάν να παραμείνει μπροστά (42-39 sto 17'). Μάλιστα, οι Αφρικανοί έφτασαν και σε διψήφιο προβάδισμα, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (7/10 τρίποντα), ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με +10 (52-42).

Σταθερά, σε απόσταση ασφαλείας, βρισκόταν το Νότιο Σουδάν (60-50 στο 23'), αλλά ένα 9-0 του Πουέρτο Ρίκο, κατέβασε τη διαφορά στους τρεις (60-59 στο 27'). Οι Αφρικανοί με δικό τους 7-0 έφτασαν ξανά στο +8 (67-59 στα ''2.7), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +7 (67-60).

Στην τέταρτη περίοδο ο Καρλίκ Τζόουνς που είχε σημειώσει ήδη double-double ήταν ο παίκτης που «κουβαλούσε» το Νότιο Σουδάν, κρατώντας μια διαφορά ασφαλείας (72-65 στο 36'). Το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να κάνει ξανά σερί 9-2, φέρνοντας το ματς στα ίσα (74-74 στο 38'). Το τέλος του αγώνα, ήταν δραματικό. Οι Πορτορικάνοι στα ''16.1 κατάφεραν να περάσουν μπροστά (78-79) και στη συνέχεια οι άπειροι Αφρικανοί να κάνουν παράβαση πέντε δευτερολέπτων στην επαναφορά. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού κρίθηκε στις βολές. Το Πουέρτο Ρίκο κέρδισε βολές στα ''0.3 πριν το φινάλε, με το σκορ στην ισοπαλία (81-81), αλλά ο Ρομέρο μέτρησε 0/2, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση (81-81).

Η εμπειρία έκανε τη διαφορά στα κρίσιμα
Στην παράταση το Νότιο Σουδάν δεν μπόρεσε να βρει σκορ (μόλις 4 πόντοι σε 4 λεπτά), με το Πουέρτο Ρίκο να κάνει ένα σερί 10-4, «τελειώνοντας» τις ελπίδες των Αφρικανών για το «θαύμα». Το ματς ολοκληρώθηκε με τους Πορτορικανούς να παίρνουν μια πολύ δύσκολη νίκη και να αποφεύγουν το «κάζο» με 101-96.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-24, 52-42, 67-60, 81-81, 96-101.

Γιατί εξαναγκάστηκαν σε παραίτηση ο διευθυντής και ο αναπληρωτής διευθυντής του Βρετανικού Μουσείου

Αλί Σαμπανσί: Ο «δυτικοτραφής» Τούρκος μεγιστάνας, η αυτοκρατορία του πατέρα του, ο έρωτας και το ατύχημα στη Λέρο

Περιορίζονται σήμερα οι ισχυροί άνεμοι, στους 37 βαθμούς ο υδράργυρος - Πού θα βρέξει