Ο Ιταλός που τη σεζόν 2018-19 πέρασε από την Ελλάδα και από την ΑΕΚ οδήγησε τη Λετονία στην 5η θέση στο Μουντομπάσκετ και ψηφίστηκε κορυφαίος προπονητής του τουρνουά.
Η διοίκηση της Βίρτους τον επέλεξε ως διάδοχο του Σέρτζιο Σκαριόλο ο οποίος απολύθηκε το πρωί της Παρασκευής μέσω ανακοίνωσης η οποία ανέφερε:«Η Βίρτους Μπολόνια ανακοινώνει την απόλυση του προπονητή Σέρτζιο Σκαριόλο.
Οι δηλώσεις του προπονητή στην συνέντευξη Τύπου στις 13 Σεπτεμβρίου, οι οποίες ακολούθησαν αυτές που είχε κάνει στις 27 Ιουνίου 2023, δυστυχώς υπονομεύουν την ηρεμία και τον ενθουσιασμό στο περιβάλλον της Βίρτους και την ομάδα που προετοιμάζεται για τις πρώτες επίσημες υποχρεώσεις της για την νέα σεζόν, όπου έχει ως στόχο να πετύχει σημαντικά αποτελέσματα σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.
Κλείσιμο
Το club ανακοινώνει ότι επίσης ο πρώτος βοηθός, Αντρέα Ντιάνα, έχει μείνει επίσης ελεύθερος».
Στην Ιταλία ο Μπάνκι έχει αγωνιστεί σε Λιβόρνο, Τριέστε, Τραπάνι, Σιένα, Αρμάνι Μιλάνο, Τορίνο και Πέσαρο.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.