Bundesliga, Ντόρτμουντ-Ουνιόν Βερολίνου 4-2: «Τεσσάρα» με ανατροπή - Δείτε τα γκολ

Η Στουτγκάρδη κέρδισε 3-1 τη Βόλφσμπουργκ και ανέβηκε στην κορυφή

dortmoynt
Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη ανέβασε στροφές και πήρε τη σημαντική νίκη, στην έδρα της, επί της Ουνιόν Βερολίνου με 4-2, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της πρωτεύουσας ήταν ανταγωνιστική και κατάφερε να ισοφαρίσει αμέσως το γρήγορο γκολ του Φούλκρουγκ (7') με τον Γκόσενς (9') και στο 31ο λεπτό πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με πέναλτι του Μπονούτσι.

Στην επανάληψη όμως η Μπορούσια βελτίωσε την απόδοση της και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Σλότεμπεργκ (49'), Μπραντ (54') και Ριέρσον στο 71΄. .

Από εκεί και πέρα η Στουτγάρδη συνεχίζει να εντυπωσιάζει τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 3-1 της Βόλσφσμπουργκ με ηγέτη και σκόρερ τον Γκιρασί, που πέτυχε χατ τρικ, και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, η Ντάρμστατ πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (1-2), ενώ η Λειψία δεν μπόρεσε να νικήσει την Μπόχουμ (0-0).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

Γκλάντμπαχ-Μάιντς 2-2 (22΄ Νιχάους, 88΄ Σκάλι - 24΄ Γκρούντα, 75΄ Μπάρκοκ)

Scally’s Last Second Dream Goal | M'gladbach - Mainz 2-2 | Highlights | MD7 – Bundesliga 2023/24

Ντόρτμουντ-Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (7' Φούλκρουγκ, 49' Σλότερμπεργκ, 54' Μπραντ, 71΄ Ριέρσον-9' Γκόσενς, 31' πεν. Μπονούτσι)

What A Strike From Schlotterbeck! | Borussia Dortmund - Union Berlin 4-2 | Highlights MD 7 BL 23/24

Λειψία-Μπόχουμ 0-0

Άουγκσμπουργκ-Ντάρμστατ 1-2 (86' Ντεμίροβιτς-52' Σάρκε, 70' πεν. Κέμπε) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ 3-1 (67' πεν., 78', 81' Γκιρασί-38' Γκέρχαρντ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ