Βόλεϊ: Ο πόντος της χρονιάς στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ - Δείτε βίντεο

Η ομάδα της Νεμπράσκα έχει βαλθεί να καταρρίψει όλα τα ρεκόρ στο γυναικείο βόλεϊ φέτος...

NEB-OMA
Στα 31 Αυγούστου η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανεπιστημίου της Νεμπράσκα μπήκε στο βιβλίο γκίνες χωρίς καν να έχει ξεκινήσει ο αγώνας της με την ομάδα του Πανεπιστημίου της Όμαχα.

Η αναμέτρηση φιλοξενήθηκε στο Memorial Stadium και την παρακολούθησαν 92.003 άνθρωποι, αριθμός ρεκόρ για αγώνα οποιουδήποτε γυναικείου σπορ.

Λίγες εβδομάδες αργότερα οι Huskers, όπως είναι το παρατσούκλι τους, έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για ένα ακόμη ρεκόρ στο χώρο του βόλεϊ: αυτό που αφορά τον πόντο με τη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια.

Στο 4ο σετ του εντός έδρας αγώνα κόντρα στο Κεντάκι, με το σκορ να είναι 12-9 υπέρ των φιλοξενούμενων (η γηπεδούχος ήταν μπροστά με 2-1 στα σετ) ο επόμενος πόντος χρειάστηκε 1 λεπτό και 15 δευτερόλεπτα για να κριθεί.

You Have to See This Insane Rally Between Nebraska & Kentucky | Nebraska Volleyball

Σε ένα απίθανο ράλι με καταπληκτικές άμυνες, ντουμπλάζ και επιθέσεις η Νεμπράσκα μπόρεσε να το κερδίσει και να μειώσει σε 12-10 με τις αθλήτιες των δύο ομάδων να μοιάζιουν αποκαμωμένες στο φινάλε του πόντου.

Πόλεμος στο Ισραήλ: Live update με τις τελευταίες εξελίξεις σε Ισραήλ και Γάζα - Σειρήνες σε Ιερουσαλήμ και Τελ Αβίβ

Πόλεμος στο Ισραήλ: «Σωθήκαμε γιατί άλλαξε η ώρα πτήσης» - Συγκλονίζει ο πατέρας Παντελεήμων για τους Έλληνες προσκυνητές στους Άγιους Τόπους

Πόλεμος στο Ισραήλ: Τι θα προκαλέσει ο αποκλεισμός της Γάζας από το Ισραήλ - Χωρίς νερό, ρεύμα και καύσιμα