Αμέσως ο Ολλανδός διακομίσθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις και λίγες ώρες αργότερα η Ναϊμέχεν έδωσε ενημέρωση για την κατάσταση της υγείας του μέσα από ανάρτηση στα social media.
Ποστάροντας τη φωτογραφία του 34χρονου από το κρεβάτι του νοσοκομείου και φιλοξενώντας τις δηλώσεις του, ο ολλανδικός σύλλογος καθησύχασε τον κόσμο με τον Ντοστ να στέλνει μήνυμα αισιοδοξίας.
«Τα πηγαίνω καλά. Η βοήθεια που έλαβα στο γήπεδο ήταν φανταστική. Τώρα είμαι στο νοσοκομείο και νιώθω καλά. Ευχαριστώ τους πάντες για την υποστήριξη» ανέφερε χαρακτηριστικά.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.