Basketball Champions League, Προμηθέας - Ρίτας Βίλνιους 78-76: Δύο στις δύο νίκες οι Πατρινοί - Βίντεο

Ο Προμηθέας μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη απέναντι στη Ρίτας με 78-76 χάρη στον Άντονι Κάουαν

promithesa
Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του αγώνα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Λιθουανούς να ξεκινούν με ένα 4-11 στο 5' και τους γηπεδούχους να απαντάνε άμεσα με σερί 12-0 για το 16-11 χάρη στους Χέιλ και Χρυσικόπουλο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cwmvqqloilux)

Τελικά η Ρίτας μείωσε σε απόσταση μίας κατοχής με τη λήξη του δεκαλέπτου (18-15) και έκτοτε καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει ισχυρό προβάδισμα στο σκορ. Το 24-17 των γηπεδούχων εξανεμίστηκε σε χρόνο «μηδέν» καθώς η ομάδα του Γκέντριους Ζίμπενας μείωσε στον πόντο (30-29 στο 17') χάρη σ' ένα επιμέρους 6-12. Στη συνέχεια ισοφάρισε στους 37 πόντους το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cwmvfgnsepw1)

Μάλιστα δεν έμεινε εκεί καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου βρέθηκε να έχει και προβάδισμα πέντε πόντων (46-51)! Και πάλι συνεχίστηκε η εικόνα του αγώνα. Τις ομάδες να κάνουν μικρά σερί και είτε να παίρνουν μικρή διαφορά, είτε να επιστρέφουν στο παιχνίδι. Κάπως έτσι οι Πατρινοί πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ (54-53) με ένα 8-2 ενώ η 3η περίοδος έκλεισε με την Ρίτας να έχει το προβάδισμα με 56-58. Για τέσσερα λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να κρατήσει στο «μηδέν» την Ρίτας για τέσσερα λεπτά (62-58) ενώ προηγήθηκε και με +5 πόντους (65-60) στο 35'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cwmuxg51l8v5)

Δυστυχώς δεν υπήρξε συνέχεια για τον Προμηθέα. Μετά από ένα «γκολ φάουλ» του Κάουαν στα 03:19 πριν από το τέλος του αγώνα για το 70-64, ακολούθησε πραγματική... καθίζηση για τους γηπεδούχους.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cwmusk3g6m1t)

Οι Λιθουανοί πραγματοποίησαν σερί 9-0 (!) και προηγήθηκαν με 70-73 με τρίποντο του Κιθ Χόρνσμπάι στο 01:20 για τη λήξη του αγώνα. Με νέο «γκολ φάουλ» ο Κάουαν έφερε το ματς στα ίσια στο 01:03, ακολούθησε άστοχη επίθεση του Βελίτσκα και ο Κόφι με lay-up στα 36'' έφερε εκ νέου τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 75-73. Ο Κάουαν έκλεψε την μπάλα ύστερα από λάθος πάσα του Βελίτσκα στα 28'' και με 1/2 βολές έγραψε το 76-73 στα 18''.

Στα 17'' ο Άρνας Βελίτσκα με ένα ζευγάρι βολών μείωσε σε 76-75 με το ματς να πηγαίνει στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών. Ο Χέιλ με δικές του 2/2 διαμόρφωσε το 78-75 ενώ και πάλι ο Βελίτσκα στήθηκε στη γραμμή στα 5'' αλλά ευστόχησε μόνο σε μία βολή (78-76) το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-37, 56-58, 78-76.

Μείωση 50% στο τέλος επιτηδεύματος για τους επαγγελματίες που δηλώνουν πάνω από τον κατώτατο μισθό