Stoiximan Basket League, ΠΑΟΚ - Καρδίτσα 72-69: Έκανε τα εύκολα... δύσκολα αλλά τα κατάφερε

Ο ΠΑΟΚ είδε την Καρδίτσα να επιστρέφει από το -20 αλλά έστω και με άγχος κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη

Στην 11η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την Καρδίτσα. Μετά από πολύ αγχωτικό τρόπο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 72-69.

Ο «δικέφαλος» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έδειξε ότι είναι καταιγιστικός παίρνοντας «αέρα» το πρώτο δεκάλεπτο με το 28-17 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με τη διαφορά στο +20 (49-29).

Αντίστοιχη φάνηκε ότι θα είναι και η εικόνα του δεύτερου μισού, παρά την αντίδραση που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι και μείωσαν στο -9 στο τέλος της τρίτης περιόδου όπου το σκορ ήταν στο 59-50. Τελικά η Καρδίτσα όμως ανέβασε κατά πολύ «στροφές» και κατάφερε να μειώσει αρκετά, φτάνοντας μάλιστα σε απόσταση βολής αρκετές φορές χωρίς όμως να μπορέσει να περάσει μπροστά. Με αυτόν τον τρόπο, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη με 72-69.

ΠΑΟΚ - Καρδίτσα: Το ματς
Η Καρδίτσα έδειξε πως μπήκε δυνατά στο ματς και στο 4:48 κατάφερε να φτάσει στο +4 με το σκορ στο 16-12. Έκτοτε όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει το πάνω χέρι και ο ΠΑΟΚ άρχισε να επιβάλλει τον ρυθμό του, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 28-17.

Αντίστοιχα επιβλητική ήταν και στη δεύτερη περίοδος η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στα μέσα του δεκαλέπτου το σκορ είχε φτάσει στο 40-24 ενώ ο «δικέφαλος» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά με 49-29.

Με αντίστοιχο τρόπο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην τρίτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί συνεχώς μεγάλη απόσταση από την Καρδίτσα. Η ομάδα της Θεσσαλίας έβγαλε αντίδραση και «ροκάνισε» τη διαφορά, με το δεκάλεπτο όμως να λήγει με τη διαφορά στο +9 και το σκορ στο 59-50.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν τη διαφορά στο -5 ενώ στο 6:48 το σκορ ήταν στο 62-54. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να βρίσκουν πάλι ρυθμό ώστε να απομακρυνθούν αλλά η Καρδίτσα δεν παράτησε το ματς. Στο 2:9 το σκορ έφτασε στο 68-64 ενώ λίγο αργότερα πήγε στο 70-64. Ο Γιάνκοβιτς έκλεψε και μείωσε στο 70-67 (1:09). Ο ίδιος μείωσε στον πόντο ενώ απέμεναν λιγότερα από 30 δεύτερα (70-69) αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αυξήσει στο 71-69 και λίγο αργότερα στο τελικό 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο χαμένο τρίποντο του Σίμπερτ στα 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης όπου και το σκορ παρέμεινε στο 72-69.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χάρισον με 20 πόντους και 4 κλεψίματα σε 24:16 λεπτά εντός παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Άλστον με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 29:44 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ρέι Μακ Κόλουμ με 18 πόντους και του Γιάνκοβιτς που τελείωσε το ματς με 12 αλλά κράτησε ζωντανή μέχρι το τέλος την ομάδα του με τα καλάθια του.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Μπελιάουσκας που σε 15:01 λεπτά είχε μόλις 2 πόντους με 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το παρόμοιο ποσοστό ευστοχίας των δύο ομάδων στα δίποντα, όπου η Καρδίτσα είχε 50% (20/40) ενώ ο ΠΑΟΚ 46% (14/30).

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ τα βάζει στην Πάτρα με τον Προμηθέα το Σάββατο (30/12, 17:15) ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται τον Απόλλωνα, επίσης το Σάββατο (30/12, 17:00)

Πώς έγινε το έγκλημα στα Καλύβια - Ο 16χρονος μαχαίρωσε τον πατέρα του με δύο μαχαίρια

Έρχεται ρύθμιση για τις προσφορές στα σούπερ μάρκετ: Θα απαγορεύονται αν έχει προηγηθεί ανατίμηση στο προϊόν

«Υπόθεση Μαγκνίτσκι»: Ξέπλυμα ρωσικής φορολογικής απάτης, πολυτελείς επαύλεις και περίεργοι θάνατοι στην Κύπρο