Διαρκής Επιτροπή Αντιμετώπισης Βίας: Η πρώτη ποινή της νέας εποχής επιβλήθηκε στην ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ
Η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ είναι η πρώτη που τιμωρήθηκε από την Διαρκή Επιτροπή Αντιμετώπισης της Βίας για τα όσα έγιναν στον αγώνα της Basket League με τον Παναθηναϊκό το βράδυ της Δευτέρας (12/2)
Ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης τις τελευταίες ημέρες το έλεγε σε κάθε ευκαιρία ότι «τα γήπεδα θα σταματήσουν να είναι ξέφραγα αμπέλια» και παρόλο που ακόμη στο σύνολο τους δεν έχει ξεκινήσει η εφαρμογή όλων των μέτρων που έχει ανακοινώσει η Κυβέρνηση, εν τούτοις ήδη κάποια πράγματα λειτουργούν διαφορετικά.
Η νέα ΔΕΑΒ, λίγες ημέρες μετά τη συγκρότιση της σε σώμα έχει επιληφθεί με δύο υποθέσεις και ήδη έχουμε την πρώτη απόφαση που αφορά την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ (αυτή που εκκρεμεί αφορά τον Αχιλλέα Μπέο και τη συμπεριφορά του στον αγώνα Κηφισιά-Βόλος) και τα όσα έγιναν στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της με τον Παναθηναϊκό (όπου μεταξύ άλλων είχαμε και την δεκάλεπτη διακοπή λόγω υβριστικών συνθημάτων προς τη διαιτητή Βασιλική Τσαρούχα).
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz3bnqietvs1)
Κι η απόφαση είναι ποινή μιας αγωνιστικής χωρίς την παρουσία θεατών καθώς κρίθηκε ότι τα αντικείμενα που έριξαν οι οπαδοί στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ήταν ικανά να προκαλέσουν σωματικές βλάβες...
Κλείσιμο
Αναλυτικά η απόφαση:
«Με την υπ’ αριθ. 1/2024 απόφασή της και σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στον Ν. 5085/2024, η Διαρκής Επιτροπή Αντιμετώπισης Βίας (ΔΕΑΒ) επέβαλε σε βάρος της ΚΑΕ ΑΕΚ τη διοικητική κύρωση της διεξαγωγής μίας (1) αθλητικής συνάντησης ως γηπεδούχου χωρίς την παρουσία θεατών, σε οποιαδήποτε εθνική διοργάνωση, λόγω της ρίψης αντικειμένου, πρόσφορου να προκαλέσει σωματική βλάβη, εντός του αγωνιστικού χώρου, κατά τη διεξαγωγή του αγώνα της Basket League μεταξύ της ΚΑΕ ΑΕΚ και της ΚΑΕ Παναθηναϊκός που έλαβε χώρα στις 12/02/2024 στην αθλητική εγκατάσταση του Ο.Κ. Άνω Λιοσίων.»
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town