Serie Α: Η Ίντερ καλπάζει προς τον τίτλο και ο Λαουτάρο Μαρτίνες γράφει ιστορία, 4-0 τη Σαλερνιτάνα - Δείτε τα γκολ

Οι Νερατζούρι εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Γιουβέντους από την Ουντινέζε και ξέφυγαν στο +10 - Πάτησε τη Λέτσε και βλέπει εξάδα η Τορίνο

MixCollage-17-Feb-2024-12-33-AM-9676
Η Ίντερ... καλπάζει προς την κούπα του πρωταθλήματος! Οι Νερατζούρι εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Γιουβέντους από την Ουντινέζε, διέλυσαν με 4-0 την ουραγό Σαλερνιτάνα στο Μιλάνο και ανέβασαν τη διαφορά από τους 2ους Μπιανκονέρι στο +10, με τις δυο ομάδες να έχουν παίξει από 24 παιχνίδια. Βασικός και αναντικατάστατος ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης, στον πάγκο ο Κώστας Μανωλάς, για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στην Ιταλία.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz6uw0t50589)

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι «καθάρισε» το ματς από το πρώτο 20λεπτο. Οι Μιλανέζοι ήταν καταιγιστικοί. Στο 3' ο Οτσόα απέκρουσε την κεφαλιά του Μπαστόνι, ο Τουράμ πήρε την επαναφορά αλλά σημάδεψε το δοκάρι. Στο 5' ήταν σειρά του Μπαρέλα να σημαδέψει το δοκάρι και στο 17' ο Τουράμ άνοιξε το σκορ μετά από γύρισμα του Κάρλος Αγκούστο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, στο 19', ο Λαουτάρο Μαρτίνες με εξαιρετικό τελείωμα διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz6sp29pxwld)

Ο Αργεντινός άσος της Ίντερ με αυτό το γκολ έφτασε τα 125 και ξεπέρασε τον Μάουρο Ικάρντι κατά ένα και είναι πλέον ο 8ος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου. Παράλληλα, ο Λαουτάρο Μαρτίνες πέτυχε ένα ακόμη ιστορικό επίτευγμα με το συγκεκριμένο τέρμα. Για τρίτη διαδοχική σεζόν, ο Αργεντινός φορ σκοράρει τουλάχιστον 20 γκολ στη Serie A και είναι μόλις ο τρίτος παίκτης της Ίντερ που το καταφέρνει αυτό μετά τους Στέφανο Νάιερς και Τζουζέπε Μεάτσα.

Στο 40' ο Οτσόα έκανε ασταθή απόκρουση και ο Ντάμφρις ήταν στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz6szvqhwwi9)

Στο 79' ο Αρναούτοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ. Εν τέλει το Αυστριακός σέντερ φορ πέτυχε το τέταρτο γκολ των Νερατζούρι στο 90' με πλασέ από κοντά μετά από σέντρα του Ντάμφρις.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz6udlmy9mdt)

Πάτησε τη Λέτσε και βλέπει εξάδα η Τορίνο

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Τορίνο και βρίσκεται στο -2 από την εξάδα! Η «γκρανάτα» επικράτησε με 2-0 της Λέτσε, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες από το 70’ και μετά και έφτασε τους 36 βαθμούς.

Στο 50ο λεπτό ο Μπελανόβα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με το έργο της Λέτσε να γίνεται δυσκολότερο αφού στο 70’ ο Πόνγκρατσιτς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η Τορίνο είχε πάρει φόρα και ο Ζαπάτα στο 81ο λεπτό έγραψε το 2-0, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz6ss5903x75)

Τ΄ αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Τορίνο-Λέτσε 2-0
Ίντερ-Σαλερνιτάνα 4-0