Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο βήμα υπεράσπισης του τίτλου του στο Λος Κάμπος.
Ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του Αλεκσάνταρ Βούκιτς με 2-0 σετ (6-3, 6-0 σε μία ώρα και 3 λεπτά) και συνεχίζει στα προημιτελικά, εκεί όπου θα βρει τον Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς, ο οποίος επικράτησε του Ρίνζι Χιτζικάτα με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 6-4).
Ο Στέφανος είχε αρκετά λάθη στο ματς, όμως είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκειά του, με τον αντίπαλό του να καταρρέει στο δεύτερο σετ, αφού κατάφερε να πάρει μόνο επτά πόντους σε όλο το σετ!
Το ματς
Ο Τσιτσιπάς άρχισε… ανησυχητικά το ματς, καθώς είδε τον Βούκιτς να φτάνει σε διπλό break point στο πρώτο game του ματς, αλλά κατάφερε με το σερβίς του να τα σβήσει και στη συνέχεια να κάνει το 1-0.
Ο Βούκιτς ισοφάρισε με love game ξεκινώντας πολύ επιθετικά στο ματς, όμως άμεση ήταν η απάντηση του Στέφανου στο δικό του service game.
Το πρώτο break ήρθε με… κόπο για τον Στέφανο που βρήκε αρχικά τρεις ευκαιρίες στο 0-40, αλλά χρειάστηκε ένα πετυχημένο challenge στην 5η του ευκαιρία.
Στο σερβίς του, ο Βούκιτς βρήκε break point κι αφού έριξε μερικά… γαλλικά ο Τσιτσιπάς, σέρβιρε καλύτερα και έφτασε στο 4-1.
Ακολούθησαν δύο εύκολα game και για τους δύο, με τον Βούκιτς να σερβίρει στο 5-2 για να μείνει στο σετ.